Idei utolsó ülését tartotta a képviselő-testület

Átlagos olvasási idő: 6 perc

Éles viták jellemezték a képviselő-testület utolsó 2021. évi ülését december 16-án. A képviselők szavaztak a kerület 2021-es költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet IV. számú módosításáról, az egészségügyi alapellátási körzetekről szóló rendelet módosításáról, a kerületi építési szabályzat M3 metró meghosszabbításával kapcsolatos módosításáról, az önkormányzat 2022. I. félévi munkatervéről, a kerületi szolgáltatástervezési koncepció felülvizsgálatáról, a rendészeti juttatási rendszer tapasztalatairól, hatékonyságáról szóló beszámolóról, a polgármesteri hivatal dolgozóit megillető egyéb juttatásokról, a 2022/23. évi óvodai beiratkozás időpontjáról, a parkőrszolgálat működési tapasztalatairól és a Dr. Vass László Egészségügyi Intézmény által kötendő egyes bérleti szerződések jóváhagyásáról. Megszavazták az Észak-Pesti Tankerületi Központ részére használatba adott eszközök térítésmentes tulajdonba adásáról és a kerületi beruházások egyes elemeinek térítésmentes vagyonátadásáról szóló előterjesztést, igent mondtak egy Arany János utcai ingatlanra vonatkozó elővásárlási jog lemondására, és szintén megszavazták a fedél nélkül élők életkörülményeinek javítását célzó, visszaintegrálásukat célzó előterjesztésre. Sürgősségi napirendi javaslat érkezett az átláthatósági biztos 2021. tevékenységének beszámolójáról és a Hősök úti rendelő felújításának kivizsgálásáról. Zárt ülésen tárgyalták végül a Palota gyógyszertámogatás iránti kérelem elutasító határozata ellen benyújtott fellebbezés elbírásálását. 

A napirend előtti felszólalások során Mihály Zoltánné (Fidesz-KDNP) dr. Matlák Gábor társadalmi megbízatású alpolgármester újságnyilatkozatát bírálta (Pravdának nevezte a Tizenötödiket), s azt mondta, a polgármester és a „balliberális” képviselők a felelősek azért, hogy az „alantas” munkát végző dr. Matlákot a szavazataikkal „a közéletet fertőzve ilyen pozícióba helyezték”. Ezután bejelentették, hogy Lehoczki Ádámból (Fidesz-KDNP) doktor lett, mert megszerezte a diplomáját a jogi egyetemen. A frakcióvezető arról beszélt, hogy a kerület országgyűlési képviselője (Hajdu László) „nem túl jól sikerült, időnként komikus felszólalásai miatt vált híressé az országgyűlésben”. Dr. Lehoczki – aki a kerület javára szeretné fordítani a megszerzett tudását – a képviselő friss parlamenti felszólalását nehezményezte, miszerint a „minimálbéremelések miatt nem lesznek fejlesztések a XV. kerületben”. 

Cserdiné Németh Angéla polgármester felszólalásában az idei év legfontosabb intézkedéseiről számolt be, és érintette a hivatalt érintő kritikákat is. Köszönetet mondott a kerület működtetésében fontos szerepet vállaló intézményeknek és a szolgáltatások terén emberfeletti munkával helytálló kollégáinak. 

Fotó: XVMÉDIA, Nagy Botond

– Erőnkhöz mérten mindent megtettünk azért, hogy senki ne maradjon segítség vagy támogatás nélkül a járvány idején – mondta a polgármester, és beszélt az aknákkal nehezített pályákról is, amelyeket megszokhattak a kerületben. – 2019-ben a helyi Fidesz közel tíz hónapig blokkolta a helyi költségvetést számos fejlesztéstől, beruházástól megfosztva a kerületben élőket – hangzott el. – A bosszúpolitika által vezérelt forráselvonások nem a polgármestert büntetik, hanem az itt élő lakosokat, a cégeket és a vállalkozásokat. 2019 óta próbálja ellehetetleníti a kormánypárt a neki nem tetsző összetételű önkormányzatokat. A többször megválasztott Hajdu Lászlót is megpróbálták megpuccsolni, és az én szerény személyem is sorozatosan alkalmatlannak van nyilvánítva a kormánypárti képviselők részéről, megszámolni sem érdemes, hogy hányszor. Más kérdés, hogy a 2019-es választáson világosan kiderült, mit is gondol minderről a kerületben élők többsége. Méltatlan lenne ezzel sok időt tölteni, de minden kritikát meg kell hallgatni, s helyi értékén kezelni. A választók alig fél év múlva mondanak ítéletet szerte az országban. A kerületet sújtó 3 és fél milliárdos kormányzati elvonások az ellenzéki önkormányzatok megbüntetését célozzák, de valójában az itt élők és dolgozók megsarcolását jelenti. (A polgármester teljes felszólalását itt lehet megnézni és meghallgatni.)

A napirendi pontok megszavazása közben dr. Szalay Kornél Géza (Fidesz-KDNP) azt tette szóvá, hogy egyetlen javaslatukat sem szavazta meg „a baloldali többség” (majd örömmel nyugtázta, hogy legutóbbi javaslatát, a covid-árvákat segítő Regőczi-alapítvány egymillió forintos támogatását elfogadta a testület). Palocsai Béla (Mindenki a Tizenötödikért – Momentum) garanciát kért arra dr. Szalaytól, hogy az Áder János által patronált Regőczi-alapítványnak megszavazott 1 millió forintot nem újabb NER-villa megvásárlására fogják fordítani. Az is probléma, tette hozzá Palocsai, hogy nem lehet tudni, kiket lehetne támogatni a covid-árvák közül a kerületben, mert nincs helyi adat. A képviselő megkérdezte, hogy lehet az, hogy a köztársasági elnök közelében egy magánszemély vezette alapítvány hozzájuthat érzékeny covid-információkhoz, az önkormányzat viszont nem. 

Szilványi László (Mindenki a Tizenötödikért – LMP) úgy vélte, amikor a fideszes képviselők korrupcióról beszélnek, előre menekülnek, és kommunikációs paneleket hangoztatnak. Azt is elmondta, egyetlen olyan javaslatra nem emlékszik, amit a Fidesz részéről a költségvetéshez benyújtottak volna. Nem a tévéközvetítést kellene arra felhasználni – mondta –, hogy javasoljanak valamit, megvan ennek a formája, a bíróságon se úgy megy, hogy betelefonálnak a bírónak, hogy mit szeretnének. A be nem nyújtott javaslatokat nem lehet támogatni. 

A Völner-ügy és a korrupciós szál több felszólalásba beszüremkedett. Tóth Veronika alpolgármester (Mindenki a Tizenötödikért – DK) a Fidesz által óvodás stílusban előadott vádaskodásokról beszélt, ami méltatlan a testületi ülés színvonalához. – Hol van az önök lelkiismerete? – fordult a Fidesz-frakció tagjaihoz az alpolgármester. – Mindig azt mondják, hogy a lakosság érdekében beszélnek. Ha így volna, akkor a mondandójukat a saját Fidesz-kongresszusukon mondanák el. Elmondhatnák például a vezérüknek, hogy mit nem kellene ebben a kerületben csinálni. Az a gond, hogy politikai következmények nincsenek önöknél. Csak színház van, játszanak az emberekkel, megvezetik és hülyének nézik őket. Beáldoznak egyes politikusokat, és úgy csinálnak, mintha működne a demokrácia. Jelentem, nem működik. Budai Gyula ellen végrehajtást kellett elrendelni, mert összevissza hazudozott egy DK-s képviselőről. Ezt miért nem hangoztatják? Segíteni kellene a kerületet, nem pedig olyan karácsonyi füzérsorról beszélni, amiről nem is tudhatott a polgármester. Nevetséges, amit önök itt előadnak. 

Szóba került még, hogy azért kell átszervezni az egészségügyi körzeteket, mert nem jön elég orvos a kerületbe. Országos probléma ez, erre világítottak rá a Mindenki a Tizenötödikért frakció tagjai. Többen megemlítették, hogy az egészségügyi feszültségeket követhetik a szociális szféra rendszerszintű problémái, és gond lehet a jövőben a bölcsődei, óvodai ellátásokkal is.

Éles vita övezte az átláthatósági biztos beszámolóját. Pósa András az elévülés problémájáról beszélt. Mint mondta, ha egyes régi ügyek nem évültek volna el, abból most többeknek gondjuk lehetne. Dr. Lehoczki és a Fidesz szerint a biztos „leragadt a múltban”, a mai ügyeket kellene vizsgálnia. Szilvágyi László szerint dr. Szalay elakadt az első két oldalnál, és az a probléma, hogy azokról a törvénytelenségekről, amelyeket eddig tagadtak, most már dokumentumok vannak, mert a RUP Kft. és a régi Fidesz-vezetés körüli ügyvédi irodának kifizetett díjakról az átláthatósági biztos pontos képet adott. – Önök a törvényi réseket használták ki hosszú ideig – mondta Szilvágyi. – Havi egymillió hatszázezer forintért írt jegyzőkönyvet az ügyvédi iroda, a felügyelőbizottság tagja pedig saját magát ellenőrizte. Ha ezt előbb megtudtuk volna, és nem titkolták volna tíz évig, sok jogi probléma fölvetődne. Dr. Pintér Gábor volt az alpolgármester ebben az időszakban, ő volt az, aki ezeket az információkat visszatartotta és eltüntette. Ezért van most szükség az átláthatósági biztos munkájára. 

– Csirke tanítja a tyúkot – felelte Szilvágyi László felvetésére dr. Szalay, aki szerint a képviselő „jogászabb a jogásznál”. – Talán iratkozzon be jogi egyetemre, és akkor utána beszéljünk szakmai kérdésekről.

– Mi vagyok én, csirke? – kérdezett vissza Szilvágyi. – Vagy tyúk? Mindegy, valami szárnyas állat. Erre a jogi egyetemre, amit Szalay úr elvégzett, nem akarok beiratkozni, mert itt most megint összevissza beszélt. Keveri a megbízási szerződést a foglalkoztatási szerződéssel és a társadalmi megbízatással: nem is értem, hogy miről beszél. Legalább az alapdolgokban legyünk tisztában, a szezont ne keverjük a fazonnal. Önök el akarják kendőzni, ami 2010 után történt. Semmi más céljuk nincs. Tartalmazza az előterjesztés, hogy a Fidesznek ment utalás önkormányzati cégekből. Ezt mikor fogjuk visszakapni? 

Pósa András elmondta, hogy a RUP 15 Kft.-ben három felügyelőbizottsági tag volt, mindhárom fideszes önkormányzati képviselő. Mindháromnak volt havonta tiszteletdíja. Ezért azt kellett volna ellenőrizniük, hogy minden szabálynak eleget tesz-e az adott cég. A három fideszes tag szerint szabályos volt, hogy a Fidesznek 2010 és ’14 között több mint félmillió forintot átutaltak a cég számlájáról. Rendben volt az is, hogy több munkavállalónak útiköltség-térítés címén négy év alatt 2,4 millió forintot fizettek ki úgy, hogy a munkakörükben sehol nem szerepelt, hogy bárhova utazniuk kellett volna. Szerintük rendben volt az is, hogy az önkormányzattól átvettek egy munkavállalót, de az önkormányzat nem tudta vállalni a végkielégítést, amit viszont a gazdasági társaság jogcím nélkül átvállalt. Hasonló problémák jellemezték a Palota Holdingot is 2013-ban. Ott is volt két fideszes felügyelőbizottsági tag, kaptak tiszteletdíjat, és a Fidesz számára a gazdasági társaság átutalta a tagdíjat és a támogatást. Mi ez, ha nem pénzpocsékolás? Ha a múltbéli dolgokkal nem értenek egyet, azt megértem – mondta Pósa. – De hogy a jövőben se legyen átláthatóság, azt nagyon sajnálnám. 

A testület végül 13 igen és 5 nem szavazattal elfogadta az átláthatósági biztos 2021. évi tevékenységéről szóló beszámolót. 

Szintén sürgősséggel tárgyalták dr. Lehoczki Ádám fideszes frakcióvezető előterjesztését, mely a Hősök útja 1-3 szám alatti rendelőépületek felújításának kivizsgálásáról vonatkozott. 12 képviselő igennel szavazott, hatan tartózkodtak. Az az érdekesség állt elő, hogy az előterjesztők nem szavazták meg saját javaslatukat. A bizottság elnöke Makai Ferenc (független), tagja Király Csaba, Palocsai Béla, dr. Szalay Kornél Géza és dr. Lehoczki Ádám lesz. A vizsgálatot a 2022 márciusi testületi ülésig kell elvégezni. 

Az ülés végén Cserdiné Németh Angéla boldog karácsonyt és járványmentes 2022-es évet kívánt mindenkinek.

*

Utóirat: „Érdekes telefonhívást kaptam ma – írta Facebook-oldalán az ülés után Makai Ferenc, a 12-es körzet független képviselője. – Dr. Lehoczki Ádám Fidesz-frakcióvezető hívott fel. Kérte, hogy még az ünnepek előtt hívjam össze a vizsgálóbizottságot, hogy munkatervet állítsunk össze, hogy januárban elkezdődjön a munka. Elmondtam, hogy csak januárban tudom összehívni a bizottságot, mert a hivatalban igazgatási szünet lesz, amit szintén a testület szavazott meg, így decemberben nem tudjuk elkezdeni a vizsgálatot. Az sem elhanyagolható, hogy még nincs aláírt határozati kivonat. Közölte velem, ne akarjam, hogy kiírja a Facebookra, hogy már most akadályozom a munkát. Azt üzenem bármelyik oldalnak, hogy nem hagyom magam zsarolni, és mint független képviselő szeretném felkészülten, szakszerűen ellátni a rám bízott feladatot. Bízom abban, hogy a vizsgálóbizottság nem a zsarolásról, megfélemlítésről, hanem a szakszerű, pártatlan munkavégzésről fog szólni!”

Comments are closed.