Dr. Matlák Gábor: Az Orbán-kormány az erőből ért

Átlagos olvasási idő: 2 perc

Korszerű fűtést kapnak idén az elavult, pazarló rendszer helyett a kerület bölcsődéi, óvodái. A terület gazdája szerint ezzel már a következő költségvetési évben körülbelül 200 millió forintot takarítanak meg. A társadalmi megbízatású alpolgármester, dr. Matlák Gábor reméli, hogy ebből a kerület más intézményeiben is le tudják cserélni az elavult fűtésrendszereket.

Miközben Magyarországon nagyon sokan, közöttük a XV. kerületi képviselők is az akkumulátorgyárak telepítése ellen küzdenek, Franz Timmermans, az európai zöld megállapodásért felelős uniós biztos a napokban kijelentette, a kontinensen tömeges akkumulátorgyártásba kell kezdeni.

Egyetértek a biztossal. Szükség van erre, csak nem olyan beruházókra, amilyeneket az Orbán-kormány Magyarországra hív. Kizárólag távol-keleti cégek jönnek, olyan országokból, ahol a környezetvédelem, a biztonság, a munkavállalói jog senki számára nem fontos. A leendő fóti vagy a debreceni, illetve a többi nálunk létesülő gyárral az a baj, hogy az üzemeltetők számára az előbb felsoroltak nem fontosak. Azt is megengedik maguknak, hogy a kivitelezési terveket ne a jogszabályi környezethez alakítsák, ahogy Európában szokás, hanem fordítva, ami nagyon veszélyes. Nem mellesleg a kormány diktatúráknak szolgáltat ki bennünket. Franz Timmermans a szigorú környezetvédelmi és munkajogi szabályokat betartó európai cégeket szeretne látni ezen a piacon.

Politikai nyilatkozatban tiltakozott a képviselő-testület az ellen, hogy Rákospalota határában, Fóton akkumulátor-összeszerelő üzem létesüljön, illetve négyezer tonna veszélyes hulladékot tároljanak. Lesz ennek foganatja?

Ha sokan tiltakozunk, igen. Az Orbán-kormány az erőből ért, gondoljuk csak az olimpiát elutasító kampányra vagy az internetadó elleni tüntetésekre. Mederbe kellene terelni a tiltakozást, világosan megfogalmazni, mit utasítanak el az emberek, és mit akarnak. Európában, Amerikában az ilyen gyárak hasznából a települések is részesülnek. Az a minimum, hogy abból a pénzből a környéket fejlesszék, és adjanak az önkormányzatoknak. Nálunk ilyen nem létezik, mert a kormány nem állampolgárként, hanem alattvalóként tekint az emberekre.

Logisztikát vártak, mérgező anyagokat kapnak – lakossági fórumot tartottak Csokonaiban az akkumulátorgyárakról

Rákospalotán, Pestújhelyen, Újpalotán jut forrás idén zöld fejlesztésekre? Mi lenne az álma, és van-e olyan zöld beruházás, ami megvalósul?

A kerület akkor állt legutóbb ilyen rosszul anyagilag, amikor a Fidesz miatt nem volt költségvetése vagy akkor sem. Az állam fojtogatja az ellenzéki vezetésű önkormányzatokat, így a miénket is, amivel elsősorban az itt élőket bünteti. Az lenne az álmom, hogy a kerületben található épületekben hőszivattyús fűtési rendszer működjön, erre azonban nincs pénz. És ameddig nálunk ez a kormány működik, illetve az EU nem alakítja át a pályázati rendszerét úgy, hogy ne csak a tagállamokon keresztül, hanem közvetlenül is lehessen pályázni, addig ez álom marad. Ebben az évben viszont a kerület saját intézményeiben le tudjuk cserélni az elavult, pazarló fűtésrendszereket. Elsősorban az óvodákba, bölcsődékbe telepítenek hőszivattyús rendszert, ami jövőre már működni fog. Pénzünk sajnos nincs erre, de a beruházó a majdani haszon reményében segít. Így a kerület sokat tud spórolni az energiaköltségeken, a megtakarításon pedig majd osztozik a korszerű fűtést biztosító céggel. Ez létező üzleti modell, amivel mind a két fél jól jár.

Feszültség a határban – Rákospalota határában épülne akkumulátorgyár

Mennyi pénzt takaríthat meg ezzel a kerület?

Számításaink szerint a következő költségvetési évben körülbelül 200 millió forintot. Ebből máshol is korszerűsíthetjük a fűtést, és megvalósíthatjuk a klímastratégiánkat. Nemsokára elkezdjük gyűjteni az ötleteket annak érdekében, hogy a városnak ez a része minél élhetőbb legyen.

SZÖVEG: Fazekas Ágnes

FOTÓ: Csokonai15

Az interjú eredetileg a TiZEN5 márciusi számában jelent meg.

Comments are closed.