Újabb kerületi pedagógusok tiltakoztak

Átlagos olvasási idő: 2 perc

Egy iskolában és egy óvodában is polgári engedetlenséggel tiltakoztak ma a pedagógusok a kormány sztrájkrendelete ellen. Az ugyanis úgy rendelkezik, hogy sztrájk idején legalább az órák 50, érettségi előtt állók esetében 100 százalékát meg kell tartani, vagyis ezzel ellehetetlenül a sztrájk.

Március 1-én újabb két kerületi oktatási intézmény csatlakozott az egyre nagyobb méreteket öltő polgári engedetlenségi mozgalomhoz. Reggel 8-kor a Kontyfa Általános Iskola és Gimnázium 16 tanára tagadta meg, hogy felvegye a munkát, míg nem sokkal később a Rákospalotai Összevont Óvoda Mozdonyvezető Tagóvodájának 15 pedagógusa csatlakozott a sztrájkhoz való alapjog melletti határozott kiálláshoz.

„Ha minél több pedagógus áll az ügy mellé, akkor az egységet és szolidaritást is tükröz Egy ekkora tömeget meg előbb vagy utóbb az érdekeltnek is meg kell hallaniuk. A polgári engedetlenségi mozgalom nem egy kétórás sztrájk, hanem már hetek óta tartó megmozdulás, amely egyre több iskolát, óvodát és egyre több pedagógust állít az ügy mellé – mondta Balaton József (Jocó bácsi) újpalotai történelemtanár.

Az ország egyik legismertebb pedagógusa hozzátette: csak azért, mert a Facebookon 84 ezres tábora van, nem akar a pedagógussztárjk egyszemélyes arca lenni. „Maximum példát mutatnék a többi kollégának, hogy a közös ügyünkért közösen álljunk ki. Ettől ugyanis nemcsak erősebbek, hanem védettebbek is vagyunk.”

Óvodai pedagógusok is csatlakoztak

Hasonlóan vélekedett a pedagógusok helyzetéről Hódi Katalin óvodai gyógypedagógus is. „Nincs veszíteni valónk, már eddig is sokat vártunk, és sokat engedtünk. Minél többünknek kell felemelnie a hangját ahhoz, hogy azt a Minisztériumban is meghallják.”

Óvónők polgári engedetlensége Fotó: Nagy Botond

A Mozdonyvezető Tagóvoda volt az első óvoda a kerületben, amely az iskolai pedagógusok mellé állt.

„Igaz, hogy mi önkormányzati fenntartású intézmény vagyunk, így valamivel jobb dolgunk van, mint a tankerületek alá tartozó iskoláknak, de a mi béreink is felháborítóan alacsonyak, ettől a mi szakmánk megbecsültsége is rendkívül alacsony.”

Az óvónők ugyanis ugyanúgy pedagógusnak számítanak, vagyis ugyanúgy az államilag meghatározott életpályamodell alapján kapják a fizetésüket. Éppen ez az egyik leginkább kifogásolt pont. A béreket ugyanis még mindig a 2014-es minimálbér alapján számítják. Ez az úgynevezett vetítési alap. Ennek összege nem változott, miközben a tényleges minimálbér azóta csaknem megduplázódott.

A rákospalotai óvodapedagógusok kiállását egyébként a szomszédos Szent Korona Általános Iskola tanárai közül többen is megtapsolták.

Korábban is tiltakoztak

A kormány oktatáspolitikájával szembeni ellenállás február második felében érte el a kerületet. Február 21-én előbb a Károly Róbert Általános Iskola, másnap pedig a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium pedagógusai álltak ki a sztrájkhoz való alapjoguk mellett.

A Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium tanárai közül 23-an tiltakoztak. Azt mondták: így tiltakoznak az ellen, hogy a kormány 2022. február 11-én a Magyar Közlönyben megjelent 36/2022 (II. 11.) számú kormányrendeletében „ellehetetlenítette egy esetleges pedagógussztrájk hatékony megvalósítását. Érdekérvényesítésre alkalmatlanná teszi, így alapvető jogainktól foszt meg bennünket Megmozdulásunkkal kiállunk az oktatás jövőjéért, a felnövekvő generációkért és a pedagóguspálya széles körű társadalmi megbecsültségéért.”

Azt ugyanakkor hangsúlyozták, hogy nem tantestületként, hanem egyénenként, jogtudatos állampolgárként vettek részt a polgári engedetlenségben, annak következményeit pedig vállalják. Hozzátették, hogy megmozdulásuk sem a fenntartó, sem a tantestület, sem a vezetőség ellen nem irányul. „Független minden pártpolitikától” – olvasták fel akkor a rákospalotai pedagógusok a közleményüket.

A tantestület egyharmada nem vette fel a munkát – mondta Mester Anikó testnevelőtanár. A  diákönkormányzat munkáját is segítő pedagógus úgy fogalmazott: „Ezzel az egész pedagógustársadalom mellett szeretnénk kiállni, és a bennünket érintő méltatlan kormányrendelettel szemben kívánunk fellépni. Reményeink szerint március 16-án már normális feltételek mellett tudunk majd sztrájkolni.

Comments are closed.