A gyerekek lelke fontosabb, mint a tananyag

Átlagos olvasási idő: 2 perc

Az elsődleges, hogy megbízom a gyerekben – vallja Balatoni József, közismert nevén Jocó bácsi, az Újpalotai Kontyfa Általános Iskola és Gimnázium történelemtanára. A tanítás mellett regényeket ír, az élménypedagógia szószólója.

Úgy jöttem ki az egyetemről, hogy csak azt hallottuk, hogy az oktatásban létező minden alternatív módszer rossz. Ehhez képest a Kontyfában olyan pedagógusok közé kerültem, akik élménypedagógiával dolgoznak. Az első pillanattól lehetőséget kaptam, hogy kipróbáljam a saját ötleteimet. 

Jocó bácsi hangsúlyozza, hogy az élménypedagógia nem arról szól, hogy bárki bármit tehet, hanem arról, hogy az önálló gondolatok nagyobb teret kapjanak, de meghatározott keretek között. Minden osztálynál meg kell találni azt a módszert, ami hatékonyan működik.

A 35 éves történelemtanár azt is elárulja, hogy az utóbbi években többet kell foglalkozni a gyerekek lelkével, mint a tananyaggal. Nem csak a járvány miatt, már előtte is. Mert sokkal kevesebb idő jut rájuk otthon, sokkal kevésbé érzik azt, hogy figyelnek rájuk, és rengeteg a csonka család. 

„Meg kell próbálni pótolni az otthoni figyelemhiányt. Ami nagy felelősség, és néha teher is, de ha bizalommal fordulnak hozzám a diákok”  –  jegyezte meg.  Hozzátette: a szülőkkel is jól kijön, egészen addig, amíg nem áll a gyerek mellé. „Az elsődleges, hogy megbízom a gyerekben”  – vallja Jocó bácsi. Sok konfliktus a pályaválasztásával kapcsolatos, mert a gyerek mást szeretne tanulni, mint amit a szülő elképzel. Neki soha nem erőltették a szülei, hogy mit tanuljon. Egyetlen elvárás volt otthon, ha valami mellett dönt, amellett tartson ki. 

Gyakori téma a neves töri tanárral kapcsolatban a dadogása. „Sokaknak fel sem tűnik, talán azért, mert nem titkolom. A gyerekek előtt ebből soha semmilyen problémám nem volt. Egy lány megkérdezte egyszer fél év után, hogy Jocó bá’ dadog? Mondtam, hogy igen. Annyit reagált, hogy „de cuki”, és leült. Négyéves koromban ért egy trauma, a játékaim között volt egy nagy pók, amitől megijedtem. Utána kezdődött az őrület, pszichiáterhez kellett járnom, és még a szüleimnek is. Nagyon nehezen beszéltem, minden szónál megakadtam, egészen 16 éves koromig. Az biztos, hogy megtanultam küzdeni, nekem mindig ötször többet kellett teljesítenem, hogy bizonyítsak”.

Balatoni József életének nem a legjobb időszakát éli, egy válás kellős közepén van, de rengeteget dolgozik. Hat éve szakértője a Felelős Szülők Iskolájának, múzeumtúrákat szervez, regényeket és pedagógiai szakkönyveket ír. Egyre többen elismerik a munkáját, 79 ezer követője van a Facebook-on. Ennél több nem is kell egy tanárnak. 

Jocó bácsi részletes interjúját a Hangárban láthatják az érdeklődők.

Comments are closed.