Miként boldogulnak ma a nők a politikában?

Átlagos olvasási idő: 3 perc

Hogyan vélekedik a nők politikabeli lehetőségeiről, szerepéről Cserdiné Németh Angéla, a XV. kerület polgármestere, illetve Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke? A kegyelmi botrány után – amelybe két magas rangú női politikus bukott bele –

Cserdiné Németh Angéla: DK-ban megbecsülik a női politikusokat

Kellenek-e nők a közéletbe?

Igen. Szükség van rájuk, mert talán picit másképpen közelítik meg az embereket, és a közélettel is más a viszonyuk. Magam – kimondani is furcsa – már 26 éve szolgálok a politika közelében. Viszont, ahogy mondani szoktam, ez nem feltétlenül azért alakult így, mert nő vagyok, hanem mert letettem valamit az asztalra. Ez a legfontosabb. Minden pályán igaz, legyen szó akár nőről, akár férfiról, hogy az tud valahol megmaradni, érvényesülni, aki teljesít. Nem vagyok harcos szüfrazsett, semmit nem szeretnék csak azért megkapni, mert nő vagyok, de abban hiszek, hogy a közéletben kell az az emocionális másság, az a szemlélet, amit mi képviselünk. A Polgármesteri Hivatalban két férfi alpolgármesterünk van, férfi a főépítész, a többi vezető, főosztályvezető nő, miként az egyik alpolgármesterünk, és ez jó. A férfi kollégák néha visszahúznak bennünket, de „vigyázunk a fiúkra”.

Magyarországon, ahol ma is sokak meggyőződése, hogy az asszonyok helye a konyhában van, érdemes-e nőként vezető szerepet vállalni?

Természetesen. Ez gondolom, az előbbi mondataimból kiderült. Ráadásul, bár a férfiak és nők között nincs béregyelőség, ez alól a polgármesterek kivételek. A mi javadalmazásunkat ugyanis törvényben határozzák meg, így nincs különbség. Magam nem érzem, hogy női vezetőként bármiben hátrány érne.

Vajon a tizen- és huszonévesek is másodrendű polgárként tekintenek a nőkre, vagy ez már meg sem fordul a fejükben?

Lehet, hogy burokban élek, de velem soha nem éreztették, hogy a konyhában a helyem. Persze tudom, sokan így gondolkodnak. Amúgy nem vagyok a konyhába való, sajnálom az időt rá. Azt is tudom, hogy időről időre azt sulykolják, a nőknek főzni, szülni kell, más feladatuk nincs. Nos, szültem, és büszke vagyok a fiamra. De, hogy az eredeti kérdésre válaszoljak: nem érzem, hogy engem bárki másodosztályú polgárként kezelne, és ez a fiam korosztályára is igaz.

Női politikusként hogyan érzi magát az országban, a pártjában?

A Demokratikus Koalícióban megbecsülik a női politikusokat. Ugyan nem vagyunk többségben, de vigyáznak ránk. Akárcsak mi egymásra. Az országos elnökségben, ahol persze nem visszahúzódó nők politizálnak, egymást erősítjük. Ezt mutatja, hogy az országos elnökségben, akár az árnyékkormányban, nő felel a honvédelemért. Engem az oktatás, az egészségügy, a szociális terület, az emberekkel való foglalkozás érdekel, ami persze mondhatni, női felület.

Mit tud tenni a valódi esélyegyenlőségért?

Azt, hogy nálunk nők vezetik a Hivatalt, és jól végzik a dolgukat. Elfogadják őket a kollégák, bár az is tény, hogy a közigazgatás kicsit elnőiesedett, így másutt is találunk női főnököket. Álláspályázatnál amúgy soha nem írjuk, hogy csak férfit, vagy nőt keresünk. Aki alkalmas, az jöhet. Óvóbácsikat is szívesen látunk, korábban volt is a kerületben. Az, hogy ki milyen hivatáshoz vonzódik, szerintem nem annak a kérdése, hogy férfi vagy nő.

__________________________________________________________

Kunhalmi Ágnes: a demokrácia alapvető követelménye az egyenjogúság

Van-e helyük a nőknek a közéletben?

Ez a kérdés most nyilván azért merül fel, mert két női politikus bukott bele a pedofilbotrányba. Véleményem szerint azonban nem azért hibáztak, mert nők, hanem azért, mert így működik az úgynevezett Nemzeti Együttműködés Rendszere. Nők a közéletbe elsősorban azért kellenek, mert a demokrácia alapvető követelménye az egyenjogúság. Ma azért beszélünk külön női szerepekről, mert ez csak papíron létezik. Sokan vallják, hogy a nők empatikusabbak, kompromisszumkészebbek, ezért van rájuk szükség a politikai életben. Ebben kétségtelenül lehet igazság, de tudjuk, más területeken is megállják a helyüket.

Érdemes-e nőként vezető szerepet vállalni ma Magyarországon?

Feltétlenül. Egy társadalom fejlettségének, demokratizmusának az is jellemzője, hogy a nőknek éppúgy érdemes vezető szerepet vállalniuk, mint a férfiaknak. A kétkeresős családmodellben egyébként egyre kevesebben vallják azt, hogy a nők helye a konyhában van. A női munkavállalás nem elutasított, noha a rendszerváltás után, a 90-es években átmenetileg a hagyományos felfogás erősödött. Abban a kérdésben azonban még messze vagyunk a konszenzustól, hogy a nők akár gazdasági, akár politikai vezetői szerepvállalását párjuk egyértelműen támogassa. Csak érdekességképp említem, és ez sokat elárul a jobboldal mentalitásáról, hogy Magyar Péter Partizánnak adott elhíresült interjújában elmondta: 2018-ban Gulyás Gergely miniszter megkérdezte tőle, a házasságotok kibírja-e, hogy Varga Judit igazságügyi államtitkár legyen. Egy nőtől ezt nem kérdezik meg.

A mai fiatalok miként tekintenek a nők társadalmi szerepvállalására?

A fiatalok nyitottak a változásra, azonban a jelenlegi kormány mindent bevet azért, hogy a hagyományos nemi szerepek megmaradjanak.

Női politikusként hogyan érzi magát az országban, a parlamentben, a pártjában?

Küzdelmes még nekem is, akinek a tiszteletdíja ugyanannyi, mint a férfitársaké, de a politika kemény világ. A női politikusnak most is észnél kell lennie, nagyon keskeny a mezsgye, amin mi a karrierünket építhetjük. A parlamentben például, amikor felszólaláson kívül oda szólok egy kormánytagnak vagy fideszes képviselőnek, a házelnök azt mondhatja: hagyjam abba, mert árt a szépségemnek. Degradáló és dehonesztáló. De nemrég az egyik újság stúdióbeszélgetésében is úgy kérdeztek, hogy női politikusként lemondok-e, ha ez vagy az nem úgy sikerül. Miért női politikusként, miért nem csak politikusként kérdezik ezt?

Mit tud tenni a valódi esélyegyenlőségért?

A női kvótát fontos, ám átmeneti intézménynek tekintem, amely segíti a nők gazdasági, politikai és társadalmi szerepvállalását. Emellett azonban fontos, hogy az iskolarendszer a férfiak és a nők közötti valódi és teljes egyenjogúság elvét közvetítse, ne a jelenlegi kormányzat által képviselt hagyományos, elavult szerepeket.

Comments are closed.