Folytatódik az önkormányzatok kivéreztetése

Átlagos olvasási idő: 4 perc

Cserdiné Németh Angéla polgármestert kérdeztük az újabb veszélyhelyzetről és a konkrét kerületi feladatokról

Alig ért véget a Covid, máris nyakunkon az újabb veszélyhelyzet. Meglepte?

Annyira már nem. A kormány által bejelentett újabb gazdasági „intézkedés” továbbra is jelentősen szűkíti az önkormányzatok napi működésének és működtetésének színvonalát. A koronavírus-járvány kezdetekor meghozott kormányzati elvonások (a szolidaritási adó 2,5 szeresére való megemelése 1,5 milliárd forintra, 230 millió forint gépjárműadó elvonása, a kis és középvállalkozások iparűzési adójának megfelezése stb.) és az önkormányzatok saját bevételeinek akár minimális megemelésére vonatkozó – 2022. június 1-től az étkeztetési díjak kivételével – tilalmi intézkedések továbbra is fennállnak. A központi támogatások évek óta nem fedezik az önkormányzat kötelező feladatai ellátásához szükséges forrásokat. Ezeket az önkormányzatok saját bevételei terhére egészíti ki azért, hogy az ellátandó köznevelési, szociális, kulturális feladatok biztosítva legyenek. 

(Az interjú elérhető a Tizenötödik papírváltozatában is.)

Újabb csapás, hogy 2022. július 1-étől életbe lép az a rendelkezés, amely az egyetemes szolgáltatás (rezsicsökkentés) kedvezményezetti köréből kivonja az önkormányzatokat és az általuk fenntartott közfeladatokat ellátó intézményeket.

A gázenergia esetében a jelenlegi számítások és az ismert árak figyelembevételével az év végéig a közüzemi díjak növekedése várhatóan 110-130 millió forint többletforrást igényel. 2023-ra a közüzemi díj (villany, gáz) az előzetes becslések szerint a háromszorosára emelkedik, amely újabb 440-450 millió forint többletkiadást jelent az önkormányzatnak a 2021 – 2022. éves eredeti előirányzataihoz képest.

A „bűnös” önkormányzatok eddig sem tudták érvényesíteni a kedvezményes energiaárakat.

Valóban. A kedvezményes energiaár az önkormányzati tulajdonú cégek esetében nem volt alkalmazható. Éspedig azért, mert az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok nagyfogyasztóknak minősülnek, így esetükben a mindenkor érvényes energiapiaci árak után fizetik a szolgáltatási díjakat. Az energiaárak további növekedésének hatása a gazdasági társaságok esetében közvetett módon jelenik meg az önkormányzat kiadásaiban. A közszolgáltatási szerződések keretében végzett kötelező feladatok ellátása során – önköltségszámítással alátámasztott – a megemelkedett és az önkormányzatot terhelő költségek negatívan befolyásolják a feladatok finanszírozását.

A cél változatlan. A kormány ki akarja véreztetni az önkormányzatokat.

A közüzemi árak további emelkedése és annak a szolgáltató és termelő szektorokba való begyűrűzése törvényszerűen előrevetíti az infláció további növekedését, ezáltal az önkormányzat működtetéséhez és fenntartásához kapcsolódó kiadások további emelkedését. A fentiek hatására már tulajdonképpen megkezdődött, illetve az újabb és újabb kormányzati intézkedések felgyorsítják az önkormányzatok tartalékainak felélését, amely azt eredményezi, hogy még kevesebb forrás jut fejlesztésre, beruházásra, parkfenntartásra, városüzemeltetésre.

Beszéljünk a helyi ügyekről részletesebben. A nehéz körülmények ellenére mégis sikerült jó néhány utat felújítani, parkosítani, játszótereket megújítani.

Elkészült például a Kemény István utca útfelújítása, 5 méter széles, 412 méter hosszú útpálya, rendezett zöldsáv és kétoldali aszfalt burkolatú járda létesült. A csapadékvíz elvezetését szikkasztó blokkok kiépítésével oldottuk meg. Az elöregedett fákat kivágtuk, helyettük 29 db új fát ültettünk. Eddig kétszer iskolázott facsemeték és faiskolai minőségű cserjék kiültetését végeztük el a képviselő-testület által elfogadott 72 helyszínen. A nyári hőségben ez most szünetel, ilyenkor nem célszerű fákat ültetni, mert a gondos locsolás ellenére is kiszáradnak, az új fák ültetésére ősszel kerül sor. A felújítási munka eredményeként a töredezett, kátyús, vízfoltokkal tarkított sáros útfelület helyett rendezett utcaképet mutató jó minőségű út létesült. A beruházást az önkormányzat több mint 252 millió forint értékben finanszírozta, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. pedig 20 millió forint hozzájárulással támogatta.

Elkészült a Kemény István utca felújítása – európai megoldások
Hiba nincs az út állapotával

Sok volt a vita a Hősök úti rendelő körül. Mi most vele a helyzet?

A Hősök úti rendelő H3-as épület birtokba adást követő hiánypótlása folyamatos, a rendelőt hamarosan üzemeltetni lehet. A külső tér munkáit (előtető, bejárati tér újbóli műgyantázása, parkosítás stb.) később végzik el. A H1 épület kivitelezése a belső burkolási munkálatokkal a héten megkezdődik. A lift már elkészült. Ez több mint 785 millió forintos nagyberuházás.

Viszonylag sokat áldoznak járdák felújítására és miután egyre több a kerületben az autó, parkolók létesítésére. Mégis gyakran elhangzik, hogy a kerületben semmi sem változik.

Most akkor felsorolnám, hogy egy-két helyen azért csak van változás. Egy 76 milliós keretből közel 2600 négyzetméter járdát és kocsibehajtót újítunk fel augusztus végéig. A 80 nyertes pályázati címből az utolsó 10 helyszín kivitelezésénél tartunk. A Pestújhelyi út 40-42. (ÉPK) mögötti 190 méter hosszú járda felújítása is elkezdődik. Erre 19 millió forintot költünk. A Kőrakás park 24, 25. és 36. környezetében járdafelújítási munkák kezdődnek, a Kőrakás park 24. és 36. között új sétány kialakítására kerül sor. A Nyírpalota út 24-32. előtti 200 méter hosszú szakasz több ütemben történő felújításának első ütemében a Nyírpalota út 24. felőli részt újítjuk fel a nyár folyamán. Ennek is 19 millió forint a költsége. Tizenöt millió forintba kerül a Sárfű utca Testvériség pálya mögötti szakaszán a 18 új parkoló kialakítása. A Neptun utcában 17 férőhelyes parkoló létesül 12 millió forintból burkolt felülettel, útszegéllyel határolva. A 2022. évi járdafelújítási költségvetési forrásból május 25-én írtuk ki a lakossági önerős járdafelújítási pályázatot. A pályázatra a korábbi évekhez képest is nagyobb volt az érdeklődés, az első 2 napon 75 pályázati beadvány érkezett. A keret kimerülése miatt a pályázatot május végén lezártuk. A 100 db érvényes pályázatban összesen mintegy 3200 négyzetméter járda és kocsibehajtó felújítására érkezett be igény. 137 millió forintot költünk erre. A Szűcs István utca egyirányúsítása 80 millió forintba kerül. Az út jobb oldalán parkolósáv lesz. Az Őrjárat utca Neptun utca – Gergő utca közötti szakaszának felújítása ősszel kezdődik, az Apolló utca kereszteződésében két új zebra lesz, a meglévő parkolókat felújítjuk. Ennyire nem történik semmi a kerületben.

Folyamatos lakossági igény a szép, tiszta környezet megteremtése. A politikai ellenfelek visszatérő témája, hogy elhasználódtak, elhanyagoltak a közösségi terek.

Fasorok tervezett rekonstrukciójára és üres fahelyek tervezett beültetésére 30 millió forintot költünk. A Kőrakás parkban lévő teniszpályák melletti aszfaltos terület rendezésére (gyommentesítés, aszfaltjavítás, füvesítés, zárható, stabil kerítés és gyermek KRESZ-park kialakítása új közterületi bútorokkal) és a Zsókavár utca 36. számú ház mögött lévő aszfaltos terület rendbetételére (ping-pong asztalok és tipegők elbontása, gyöngykavics terítés, gallyazás, sövénynyírás, kültéri fitnesz park kialakítás 4 elemmel és gyerekfoglalkoztató pálya felfestése) közel 14 millió forintot költünk. Közbeszerzés keretében keretszerződést kötünk a kerületi játszóterek fejlesztésére. Mindenképpen új nagyméretű játszóelem kerül a Karácsony Benő parki játszótérre, a Szirom játszótérre (Erdőkerülő utca) és a Kontyfa utcai játszótérre. A költség 101 millió forint. A rekreáció céljait szolgálja, hogy a Páskom parkban kialakítandó futópálya tervei elkészültek, a közbeszerzési eljárás lefolytatása következik. A 90 milliós kivitelezés a nyár végén kezdődhet. Mindent megteszünk azért, hogy szép és rendezett legyen a kerület. (PP, Periszkóp Palotán, Rab László, 2022. július 13. – nyitókép: Cserdiné Németh Angéla a testületi ülésen, Nagy Botond/Csokonai Nonprofit Kft.)

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.