Mérő László: a mesterséges intelligencia korában másképp leszünk okosak
Nem nő a fejünkre a mesterséges intelligencia, de szabályozni kell a működését – mondja lapunknak adott interjújában Mérő László matematikus, aki nemrég a Csokonai Rendezvényházban tartott előadást a témáról. Szerinte a technológia fejlődésével nem butulunk el, bár az érzékelésünk idővel átalakul.
Noha technológiailag régóta fejlődünk, az AI és a ChatGTP viszonylag hirtelen robbantak be. Kifejezetten cél volt, hogy létrehozzunk ilyen intelligens programokat?
50 éve is cél volt, sőt akkor is léteztek hasonló algoritmusok. Nagyon új ötlet tehát nincs bennük. Régen csak annyit nem tudtunk, hogy ezek hogyan működnek tízmilliószor gyorsabb gépeken. Most itt tartunk, pedig valamit már az akkori programok is tudhattak, hiszen az Apollo–13-at a Holdra vezérelték velük.
Nincs ennek veszélye? Nem meggondolatlanság, hogy folyamatosan csak fejlődni és fejlődni akarunk?
Ezt nem lehet megállítani. Ha például kifejlesztenek egy influenza elleni szupergyógyszert, amivel már holnap meggyógyulhat a beteg, ő valószínűleg nem mondja azt, hogy inkább nem kell, mert veszélyekkel jár ennyit fejlődni. Vagy vélhetően ugyanez a helyzet, ha valaki felajánlja egy egyetemistának, hogy 3 hónap helyett azonnal megíratja a szakdolgozatát a ChatGTP-vel.
Mégis úgy nyilatkozott, hogy határok közé kell ezt szorítani, mert a fejünkre nőhet.
Az előadásom pont úgy fejeződött be múltkor, hogy elmondtam: Henry Ford 1908-ban 30 ezret adott el az akkori T-modellből, ami iszonyú példányszám. Megbízott amerikai kutatókat, hogy vizsgálják meg, hány autó lesz 50 év múlva az Egyesült Államokban, meddig tart a fejlődés. Az jött ki, hogy 1960-ban már a 60 milliót is eléri a számuk. Ford ki sem akarta fizetni a kutatást, azt mondta, ez hülyeség. Azt sem tudta elképzelni, honnan szerzünk ennyi sofőrt. Ma pedig az önvezető autók is itt vannak már.
Akkor, ha ezt nézzük, túlszárnyalhatják a gépek az embert?
Már most túlszárnyalták. Egy algoritmus másodpercek alatt képes legyőzni a világ legjobb sakkjátékosát is.
Érzelmek és érzékenység? Leírhatóak matematikailag?
Nem feltétlenül, és pont ezért mondom azt, hogy szabályozni kell. Például bűncselekmény lehetne olyan önvezető autókat gyártani, amelyek bizonyos elveket nem tartanak be. Rajtunk múlhat, hogy mivel ruházzuk fel ezeket a fejlesztéseket.
Elképzelhető, hogy a gépek idővel érzéssel és érzékenységgel rendelkezzenek?
Elvileg minden további nélkül. De itt is a keretek a fontosak! Hogy legyenek olyan szervek, amelyek be tudnak avatkozni. Azt gondolom, ki fogjuk képezni azokat a szakembereket az egyetemeken, akik tudják, mit kell majd kezdeni a megbokrosodott gépekkel.
Emberek munkáját tudja teljes mértékben pótolni a mesterséges intelligencia?
Persze. Egy ma 20 éves sofőr 50 éves korában valószínűleg már nem sofőr lesz. De egy új világban ő is megtalálja majd azt, amit e helyett tud csinálni. Itt inkább az idősebbek vannak gondban.
Zenét is írnak a programok, de ott szerintem még nem tartanak, ahol az emberek.
Ha úgy nézzük, igen, megpróbálnak összerakni egy Mozart-zeneszámot, vagy egy John Lennon-dalt, de egy ponton mi is észleljük, hogy valami nem stimmel, ez nem annyira Mozart, és nem annyira Lennon. Viszont ezzel együtt a mi érzékelésünk is változni fog, és másra leszünk kíváncsiak.
Nem okoz ez társadalmi krízist?
Hogyne okozna! Minden új technológia okoz.
Például lebutulnak tőle az emberek?
Miért butulnának le? Másképp leszünk okosak. A kríziseket abban látom, hogy átmeneti állapotok alakulnak ki, ahol sokaknak hirtelen kell az újhoz alkalmazkodniuk. De egészen mást tud a mai ember is, mint a 100 évvel ezelőttiek, és ők is sok olyat tudtak, amit mi most nem. Például hogyan kell viselkedni kolerával vagy sáskahaddal szemben. Ezek mára nem aktuálisak. Mi nem fogunk tudni alapszövegeket gyártani, mert legyártja a gép, de lesz egy jó minőségű alapszövegünk, amihez hozzátehetjük a magunkét.
Elég okosak az emberek ahhoz, hogy ezt mindig szabályozzák?
Nem az embereknek kell okosnak lenni, hanem a törvényhozóknak, akik gyártják a jogszabályokat.
Na és bennük bízhatunk? Tudják tartani a lépést?
Azt hiszem, hogy igen, és mindig tudunk adaptálódni. Az EU már elkezdte, igaz sok butaságot tartalmaznak az elkészült javaslatok, de legalább elindult valami. Nem véletlen, hogy a legnagyobbak, például Bill Gates már verik is az asztalt. Az az érzésem, hogy valójában mindig meglesz a lépéselőnyünk, és nálunk marad a kontroll.
Comments are closed.