Tizenhat éve ismerkedett meg Szalai Bálint a tengerimalacokkal. Eleinte gazdiként, majd tenyésztőként, most pedig a mentésükre szakosodott egyesület elnökeként tölti velük minden szabadidejét. Kinek való a tengerimalac, mit csinálnak az utcán talált malacokkal és hányféle hangot adnak ki ezek a mókás állatok? Beszélgetésünkkor mindezekre választ kaptunk.
– Mit érdemes tudni a tengerimalacokról?
– Dél-Amerikában élnek szabadon, ott fogyasztják is őket, a világ többi részén házi kedvencként tartják. Okos, könnyen tanítható és igényli fajtársai és a gazdi társaságát is. Nagyon szapora állat, javasoljuk, hogy vagy ivartalanított hímet és egy nőstényt, vagy két hímet vagy két nőstényt tartsanak együtt. Ha kézhez szoktattuk, szívesen van a ketrecén kívül, szaladgál a lakásban vagy akár tévézik is velünk.
– Összesen tizenhatféle hangot tud kiadni, máshogy kér ennivalót és máshogy udvarol vagy „dorombol” simogatáskor. Attól függően, hogy érzi magát, 5-7 évig él, havonta körülbelül 4000 forintba kerül az ellátása, de nem is az élelmiszer vagy a forgács és a széna a nagy kiadás, hanem az állatorvosi ellátás. Érdemes évente általános vizsgálatra vinni egy egzotikus állatokra specializálódott állatorvoshoz, ha pedig látjuk, hogy nincs jól, lehetőleg még aznap mutassuk meg szakembernek.
– Honnan kell tengerimalacot menteniük és mi történik utána velük?
– Sajnos a megunt állatokat sokan kirakják egy dobozban az utcára, vagy például nemrég 16 malacot mentettünk éjjel a sülysápi főút mellől. De hoztunk már el „osztálymalacot” iskolából, és rengeteg szaporító van, akik rossz körülmények között tartják az állatokat, ilyen telepeket is felszámoltunk.
Minden esetben először állatorvoshoz visszük őket, utána önkénteseinknél várják ki a végleges gazdit. A Magyar Tengerimalac-védő Közhasznú Egyesület az elmúlt hét évben 1235 malacot adott örökbe, de folyamatosan várjuk az ideiglenes befogadókat és azokat is, akik örökbe fogadnának tengerimalacokat.
– Mik a rövid és hosszú távú terveik?
– Szerencsések vagyunk, sokan adják nekünk az adó 1 százalékát. Tavaly 3,8 millió forint bevételünk volt ebből, viszont 3,4 millió forint volt az állatorvosi költség gyógyszerek nélkül, így a rövid távú cél a mentések mellett az adománygyűjtés. A jövőben szeretnénk létrehozni egy kisállatkórházat, emellett igazából annak örülnék, ha idővel megszűnne az egyesület, mert ez azt jelentené: mindenki olyan felelős állattartó, hogy már nincs szükség ránk.
Comments are closed.