Átlagos olvasási idő: 2 perc

Cserdiné Németh Angéla: példaértékű kerületi szakmai együttműködés a gyermekek érdekében

Idén is megtartotta a Göncz Árpád Szociális Intézmény (GÁSZI) Család- és Gyermekjóléti Központja az éves jelzőrendszeri tanácskozását, mely eseményre az összes olyan szakembert meghívták, akik tagjai az észlelő- és jelzőrendszernek.

Február 26-án a Polgármesteri Hivatal Dísztermében Cserdiné Németh Angéla, polgármester többek között a kerületi bölcsődék, az óvodák és iskolák, a védőnői hálózat, a gyermekegészségügyi ellátás, a rendőrség, a családok és a gyerekek átmeneti otthonainak képviselőit köszönthette. „A gyermekvédelemben és a gyermekjóléti ellátások területén dolgozó kerületi munkatársainkkal és a hozzánk csatlakozó szakemberekkel folytatott rendszeres szakmai megbeszéléseink immár negyedszázados múltra tekintenek vissza itt, a XV. kerületben. Különösen értékes számunkra ez a példaértékű együttműködés, amely a kölcsönös bizalomra és partnerségre épül. A gyermekek védelmében és a családok jóléti ellátásában jeleskedő kerületi és hazai szakemberek felbecsülhetetlen értékű, komplex munkát végeznek. Teszik mindezt úgy, hogy sajnos mindmáig nem részesülnek az őket méltán megillető anyagi, erkölcsi és társadalmi megbecsülésben.”
Százné Orosz Krisztina, a GÁSZI Család- és Gyermekvédelmi Központ egységvezetője, a rendezvény főszervezője elmondta, a jelzőrendszeri konferencia egyrészt kötelezettsége is a gyermekvédelemben részt vevő szervezeteknek, másrészt kiváló lehetőség nyújt arra is, hogy egymással megosszák és megvitassák a tapasztalataikat. „A konferencián minden terület képviselve van, így átfogó képet kapunk az eredményekről és problémákról is. Januárban egyébként minden érdekeltnek kiküldtünk egy kérdőívet, melyre szép számmal érkeztek válaszok. Ezek alapján is összegezzük a tapasztalatainkat, és néhány módosító javaslattal együtt az önkormányzathoz is eljuttatjuk.”
Mint minden évben, az idei konferenciának is volt egy kulcstémája. Ezúttal a gyermekek szexuális nevelésének kérdését járták körbe a résztvevők. Mint kiderült, ez is hiánycikk a hazai nevelésben, melyet a fiatalok az online felületekről próbálnak meg pótolni. Ez azonban nagy veszélyeket rejt magában.

A konferencia egyik nagy tanulsága az volt, hogy a gyermekvédelemben részt vevő szervezetek többsége egyre inkább létszám- és kapacitáshiánnyal küszködik. Pedig munka van bőven, elég csak egy adatot idevenni. A kerületi jelzőrendszer első ízben 2008-ban észlelt öngyilkossági kísérletet fiatalkorúak részéről. Akkor két ilyen esetet regisztráltak. Ez a szám néhány év alatt ötre emelkedett, amely adat egészen 2018-ig stagnált. Azóta viszont nagyon látványos az emelkedés, 2024-ben már 27 esetet regisztráltak. Ez is azt bizonyítja, a gyermekvédelem területén is a 24. órában járunk.

Comments are closed.