A karácsony sok családban összekapcsolódik a nagy közös étkezésekkel. Nincs is annál jobb, amikor a rég látott rokonok körülülik a finomságokkal teli asztalt, és vidám beszélgetések közepette laknak jól. A gond csak az, hogy ilyenkor általában túl nehéz ételeket eszünk, azokból viszont sokat.
– Étkezés szempontjából az első és legfontosabb az ünnepekkor, hogy ilyenkor se feledkezzünk meg a mértékletességről – hívja fel a figyelmet Szabó Krisztina, a XV. Kerületi Önkormányzat Egészségügyi Intézménye dietetikusa.
Az egészséges táplálkozás irányelveit követőknek sem kell elhagyni a tradicionális karácsonyi menüt, elég, ha némileg változtatnak azon. A töltött káposzta például zöldségtartalma miatt remek választás, de kevésbé zsíros és magasabb rosttartalomú lesz, ha a töltelék darált pulykahúsból és barna rizzsel készül.
Hazánkban az ünnepi étkezés hagyományos része a hal, ami nemcsak nagyon jó fehérjeforrás, de zsírsavösszetétele is kiváló. Ügyeljünk ugyanakkor arra, hogy alacsony zsírtartalmú fajtát vegyünk (busa, fogas, harcsa, keszeg, pisztráng vagy tőkehal), és például párolva, grillezve vagy sütőzacskóban, zöldségekkel/gyümölcsökkel együtt sütve készítsük el.
Szerencsére a desszertekről sem kell lemondanunk. A klasszikus bejgliben lévő dió, illetve mák remek rostforrás, de azt is tudni kell, hogy zsírtartalmuk magas. Készítésük során érdemes a recept szerint előírtnál kevesebb cukorral készíteni a tölteléket, a tésztába pedig keverhetünk teljes kiőrlésű lisztet, amivel tovább emelhetjük a rosttartalmat.
Az év végi ünnepekkor hajlamosak vagyunk egy-egy kiadós étkezés után jóllakottan elpihenni a kanapén. Ehelyett inkább sétáljunk a szabadban, lényegesen jobb lesz utána a közérzetünk, és segít elkerülni a pluszkilók felszedését is.
Comments are closed.