A közterület-felügyelők munkája nem a bírságolásokról szól
Jelenleg 39 közterület-felügyelő dolgozik a kerületben. A Polgármesteri Hivatal szervezeti egységén belül, a Hatósági Főosztály Rendészeti Osztálya keretei között működnek. Homa Gabriella osztályvezető beszélgetésünk során azt hangsúlyozta, rossz beidegződés, hogy az emberek szerint ők azok, akik büntetik a szabálytalanul várakozókat. Lényegesen összetettebb a feladatuk.
Milyen feltételek mellett lehet valaki közterület-felügyelő?
Aki közterület-felügyelőként akar dolgozni, annak érettségivel kell rendelkeznie, és el kell végeznie a közterület-felügyelői tanfolyamot, amely 2-3 hónapos képzés. Ezek meglétével köztisztviselőként alkalmazzák őt. Amíg nincs meg a szakképesítése, addig segédfelügyelőként foglalkoztatják. A képzésen jogi és elméleti szakmai ismereteket tanulnak, intézkedési taktikákat, illetve gyakorlati önvédelmi ismereteket is kapnak.
Milyen feladat- és jogköre van a közterület-felügyelőnek?
Törvény határozza meg a közterület-felügyelő feladatkörét: ha bármiféle jogkörébe tartozó szabálytalanságot észlel, jogosult és köteles intézkedni, megszüntetni a szabálytalanságot. Esettől függően önálló jogkörben dönti el, hogy szóban figyelmeztet, avagy bírságot szab ki. Ügyel a közrend védelmére, a lakosság biztonságérzetét igyekszik fenntartani. Közreműködik az önkormányzati vagyon védelmében. Gyakran megkeresnek bennünket, hogy különböző önkormányzati rendezvényen legyünk jelen, segítsünk a rendfenntartásban, az önkormányzati vagyon őrzésében. Alapfeladat a közterületek jogszerű használatának ellenőrzése is. Továbbá egy 2015-ös önkormányzati rendelet is számos szabályszegési tényállást felsorol, amelyben a felügyelőknek intézkedési jogkörük van.
A lakosság egy része úgy gondolja, hogy a közterület-felügyelők munkáját jórészt az teszi ki, hogy a szabálytalanul várakozó járművek tulajdonosait bünteti.
Ez is beletartozik a feladatkörükbe. De nem ez a lényeg. Igyekszünk a vezetői, képviselői elvárásoknak megfelelni, akik elsősorban a lakosság problémáit igyekeznek orvosolni a felügyelők közreműködésével. Ennek megfelelően prevenciós okokból például a KRESZ-szabálysértéseknél gyakorlat, hogy első alkalommal csak figyelmeztet a felügyelő. Ezzel felhívja a figyelmet, hogy szabálytalanságot követett el a gépjármű használója. Ha ismétlődik az eset, akkor bírságolnak a kollégák.
A XV. kerület elég nagy területű, sokan élnek a három városrészben. Hányan látják el a felügyelői feladatot?
Jelenleg a járőrcsoport státuszlétszáma 42 fő, ebből 39 van betöltve. Ez jónak mondható, mivel a közterület-felügyelői szakma sajnos nem túlságosan népszerű. A tapasztalat szerint ugyan egyenruhában járó hivatalos személyek, a rendőröknek mégis sokkal nagyobb tekintélyük van. Előfordul, hogy visszaszólnak a kollégáknak: „Mit akarsz? Nincs jogod elkérni a személyimet.” Holott hivatalos személyként van joga. Ezért nagyon fontos, hogy a felügyelők hogyan kommunikálnak. Bár a képzésen ilyen téren is kapnak felkészítést, ám az élet sokszor felülírja az iskolapéldákat.
Milyen munkarendben dolgoznak?
2016-ban volt egy nagyobb szervezeti átalakítás. Azóta nonstop munkarendben dolgoznak, folyamatos munkavégzés van hétvégén is. A vezetőség igyekszik a hivatali dolgozókhoz képest jóval veszélyesebb feladatkör ellátását megfelelő mértékben honorálni. Ami nagy eredménynek mondható, hogy 2021-ben a képviselő-testület elfogadott egy rendészeti juttatási csomagot, amely a felügyelők és mezőőrök törvényben meghatározott jövedelmezését kiegészíti.
A mezőőröknek mi a teendőjük?
Ők a külterületeken látnak el szolgálatot. A közterület-felügyelőkhöz képest kisebb az intézkedési jogkörük. Például ha elkóborolt állatot látnak, akkor meg kell keresniük a gazdáját, hazavinni a jószágot. Lehet az egy szarvasmarha, ló vagy éppen sertés. Volt egy malac, amely rendszeresen elszökött, már jól ismerték, megfogták, is vitték a gazdához. A mezőőrök nagyon jól ismerik a kerületi gazdákat, jó a kapcsolat is közöttük. Igyekeznek megelőzni az illegális hulladéklerakást is. Ilyen esetben ők szintén jogosultak eljárni. Mióta folyamatosan járőröznek, látványosan csökkent az esetek száma. A jelenlétük visszafogó erővel bír. Bár az igazi az, amikor tetten érnek valakit. Látták, hogy vannak visszatérő szabálysértők, akciót szerveztek, és elcsípték az illetőt, amikor leborította a szemetet.
A közterület-felügyelők gyakran a rendőrséggel karöltve dolgoznak. Mondana egy-két példát, mi mindenben segítettek a kollégái? Hiszen munkájuk, ahogy említette, nem csak a figyelmeztetésből, bírságolásból áll.
Fontos feladatuk a közrend, a közbiztonság védelme. Többször előfordult az újpalotai vásárcsarnok környékén, ahol sokan megfordulnak, hogy zavartan viselkedő, demens embereknek segítettek hazajutni. Volt olyan idős asszony, aki esetében komoly kutatómunkát kellett végezniük, hogy kiderítsék, egyáltalán hol lakik. Ha kiderül, hol lakik, lakásig kísérik az illetőt, vagy megvárják, amíg a hozzátartozója jön érte. Van, hogy mentőt kell hívni valakihez. Az emberek egy része, ha földön fekvő embert lát, elintézi azzal, hogy biztosan többet ivott a kelleténél. Pedig nem egyszer rosszullét az oka. A kollégák ilyenkor segítenek. Sok-sok éves tapasztalatuk segíti őket a döntésben, hogy kihez kell mentőt hívni, vagy miként tudnak segíteni a bajba került emberen.
Gondolom, a hiányzó három státuszt is szívesen betöltenék…
Természetesen igen, bár amint már említettem, nem a legnépszerűbb munkakör a miénk. Sokszor kapunk hideget-meleget. Mint a viccben: ha van rajta sapka az se jó, ha nincs, az se. A kollégáimat igyekszem úgy irányítani, hogy a jogszabályokat maximálisan betartva, az önkormányzati, a lakossági elvárásoknak megfelelően végezzék a munkájukat. Minden egyes bejelentést kivizsgálunk. Fontos, hogy az adott problémát szüntessük meg. Úgy intézkedjenek, hogy a kerületben élők komfortérzetét javítsák.
Fekete Sándor
Comments are closed.