Hová kerüljenek a szobrok?

Átlagos olvasási idő: 2 perc

Gyötrelmes rákospalotai sorsok, fájdalmas múltidézés és megosztó vélemények jellemezték július 14-én azt a lakossági tájékoztatót, melyet a Magyarok Nagyasszonya templomban tartott a helyi önkormányzat két új szobor elhelyezéséről.

Németh Angéla polgármester elmondta, 2017-ben döntött a kerületi képviselő-testület, hogy két köztéri szobrot készít az önkormányzat Merk Péter képviselő kezdeményezésére. A Rákospalota 1956. Forradalom és szabadságharc és a Rákospalota 1952. Kitelepítettek emlékműve elkészült, a határozatban foglaltak szerint a Magyarok Nagyasszonya templom környezetében helyezik el, azonban az önkormányzat vezetősége a lakosság véleményét is fontosnak vélte, ezért együttgondolkodásra hívta az itt élőket.

Mint ismeretes 1952-ben több családot hurcoltak el Rákospalotáról, akik sohasem kaptak elégtételt. Éppen hogy túlélték a II. világháborút, jött az államosítás, a kitelepítés, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése. A fórumon több érintett leszármazottja is felszólalt, a történelmi tények mellett a keserű személyes emlékek is előkerültek. Mindemellett szó volt a szobrok eszmei és helytörténeti értékéről is.

Fotó: XV Média, Nagy Botond

Fotó: XV Média, Nagy Botond

A vélemények nagyon megoszlottak arról, hol lehetne méltó helye az emlékműveknek, a templom környékén kívül a forgalmas közterületek és a Rákospalotai múzeum lehetősége is felvetődött. Merk Péter nyomatékosította, már 2016-ban kijelölték az emlékművek helyét a templom részében. Szerinte „a rákospalotaiak tudják, hogy emlékezzenek meg a hőseikről” és hozzátette „a politika maradjon ki” és a szoboravatást csak szűk körben szervezzék meg. A polgármester viszont megjegyezte: épp a képviselő javasolt írásban nagyszabású ünnepséget, ami költségvetés híján nem valósulhatott meg.

Victorné dr. Kovács Judit alpolgármester azonban azt hangsúlyozta: „fontos, hogy a helyi áldozatokról méltóan megemlékezzünk és a két szobor egymás mellé kerüljön”.

Benedekné Bagyinszki Márta városgazdálkodási főosztályvezető a szobrok készítésének körülményeit is elmondta. A megbízott vállalkozónak ugyanis 2018 májusára kellett volna elkészítenie az alkotásokat. A Goda-Art Kft.-nek az önkormányzat több mint 3 millió forintot előleget fizetett, de a cég egy nappal a határidő lejárta előtt öntőkemence-robbanásra hivatkozva csúszást közölt.

Az önkormányzat tavaly július 26-ig adott haladékot, azonban addig mindössze a szobor egy pici alkotóeleme készült csak el, a vállalkozó a talapzathoz szükséges követ sem rendelte meg. Ezt követően a kft. sokáig elérhetetlennek bizonyult: 2019 januárjáig se a telefonhívásokra, se az e-mailekre, levelekre nem válaszoltak. Végül a vállalkozó idén január 24-re készült el a szobrokkal. A téli időjárás miatt azonban alapozni nem lehetett, a munkálatok megrendeléséhez szükséges forrás pedig a költségvetés életbe lépéséig nem állt rendelkezésre.

Szabó Sándor plébános végezetül azt javasolta a jelenlévőknek érdemes lenne még egy újabb találkozót tartani az eredményesebb megoldás érdekében.

Comments are closed.