Díszpolgári címet vehetett át Dr. Gyárfás Irén és Pál Nándor Imre
Idén is – miként tavaly – szép napsütéses időben zajlottak az október 23-i kerületi megemlékezések. Nagy számú résztvevővel megtartották a hagyományos ’56-os emlékfutást; voltak koszorúzások és beszédek; ünnepi műsorok rangos szereplőgárdával; átadták a díszpolgári címeket, valamint a különböző elismerő okleveleket.
Emlékfutás 1956 méteren
Az ünnepi programokat hagyományosan az 1956 méteres emlékfutás nyitotta meg. Az eseményre 1350-en regisztráltak. Jó volt látni, hogy a népes mezőnyben szinte valamennyi sportegyesület képviseltette magát. A bemelegítés és a rajt ismét a Budai II László Stadionban volt, ahol Tóth Imre alpolgármester indította útjára a futókat. Az útvonalon a kerületi rendőrök és polgárőrök gondoskodtak a futók biztonságáról. A szervezők (a Budapesti Atlétikai Szövetség, illetve a Polgármesteri Hivatal dolgozói) a táv megtételét követőn frissítőkkel várták a stadionba visszaérkezőket, illetve a rajtszámok alapján 101 nyereményt – köztük családi belépőket az Aquaworld-be, a Csodák Palotájába, a Budapest Retro Élményközpontba, tíz alkalmas bérletet a Pólus moziba, illetve 10 ezer forint értékű könyvutalványokat – sorsoltak ki.
Barkóczi Balázs: mindig van választás
Az ünnepi programok következő helyszíne a Karácsony Benő parki kopjafa volt. Az itteni műsorban a László Gyula Gimnázium és Általános Iskola működött közre.
A diákok műsorát követően Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő mondott beszédet. „Ahogy a jelen politikai történései mutatják, mindig lesznek olyanok, akiknek a hatalom fontosabb a hazánál, fontosabb a függetlenségnél, fontosabb a szabad Magyarországnál. Mindig lesznek olyanok, akik szerint a haza védelme, a független Magyarország megóvása szégyenletes háborúpártiság, mert ők azt tanulták ’56-ból, hogy ha jönnek az oroszok, akkor a magyar zászlót fehérre kell cserélni. 1956 üzenete azt jelenti, hogy mindig van választás. Akkor is, amikor szovjet tankok, és akkor is, amikor gyűlöletpropaganda uralja az utcákat. A választás mindig a miénk, legyen szó bár arról, hogy kelet vagy nyugat, diktatúra vagy demokrácia között kell választanunk. A végső döntést csak mi hozhatjuk meg, méghozzá közösen – hangsúlyozta a politikus.
Az ünnepi beszédet követően Cserdiné Németh Angéla polgármester, dr. Kevevári Edit jegyző és Csernák János alpolgármester helyezték el az emlékezés virágait a kopjafánál.
Cserdiné Németh Angéla: ’56-ot nem sajátíthatja ki egyetlen párt sem
A Polgármesteri Hivatal Dísztermében, ahol az ünnepi műsort követően a kerület kiválóságait jutalmazták, Cserdiné Németh Angéla mondott beszédet, amelyben felidézte Göncz Árpád köztársasági elnök 1990. október 23-án elmondott szavait: „»Szeretném ezt a mai napot, köztársaságunk első évfordulóján, azzal a gondolattal indítani, hogy bár senki ne próbálna ma senkit megfosztani közös kincsünktől, ötvenhat tiszta emlékétől.« Kevesen gondoltuk volna, hogy 34 évvel a rendszerváltás után ezek a szavak ismét ilyen fájóan időszerűek lesznek. Demokrataként és magyar hazafiként ugyanis elfogadhatatlan, hogy bármely politikai szereplő a magyar forradalom eszméivel, hőseivel és áldozataival ócska kalmárszellemben kereskedjen a politikai eszmék bazárjában. Mert ahogyan a hazát, úgy ’56-ot sem sajátíthatja ki egyetlen politikus vagy párt sem. Amilyen átlátszó és nemtelen politikai marketingfogás volt bő két évtizede a kokárda pártpolitikai szimbólummá züllesztése, olyan becstelen dolog 1956 nemes ügyére rátelepedni, vagy épp a lomok közé hajítani azt. Mikor mi tűnik épp kifizetődőnek az önmagát korszakos nagy világstratégaként látni és láttatni akaró politikai szédelgőknek” – fogalmazott.
Díjátadás a kerület kiválóságainak
Cserdiné Németh Angéla polgármestert és Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő átadták a kerület legmagasabb rangú kitüntetését, a díszpolgári címet az idei kitüntetetteknek, dr. Gyárfás Irénnek és Pál Nándor Imrének.
DR. GYÁRFÁS IRÉN: az Őrjárat utcai felnőtt háziorvosi rendelő háziorvosa, aki 1980 februárja óta, immáron 44 éve a Pestújhelyi körzet sokak által tisztelt és nagyra becsült, lelkiismeretes és odaadó orvosa. A több mint ötvenéves orvosszakmai pályafutása mellett az önkormányzat egészségügyi és szociális bizottságának külsős tagjaként a kerület társadalmi életében is aktív szerepet vállalt, továbbá 15 évig egy szegényeket segítő jótékonysági alapítvány kurátora is volt. Több mint tíz éve a XV. Kerületi Háziorvosi Kamara elnökségi tagja.
PÁL NÁNDOR IMRE: a Pál Autóház vezetője tősgyökeres pestújhelyiként 1999-ben nyitotta meg az Árvavár utcában lévő és azóta is működő Pál Autóház Gépjárműjavító Műhely és Műszaki Vizsgáló Állomást. Emellett ő volt az egyik kezdeményezője, előkészítője és alapító tagja a 2001-ben létrejött Pestújhelyi Pátria Egyesületnek. Az ő nevéhez köthető többek között a Pestújhelyi téri kerekes kút helyreállítása, a Pestújhelyi Általános Iskola 100. évfordulójának megünneplése, a Pestújhelyi Sport Club újraélesztése és a kerületrész számos emléktáblájának kivitelezése. 2015-ben az önkormányzat által adományozott Rákospalota-Pestújhely-Újpalota Érdemérem Díjjal járó pénzjutalmát teljes egészében az általa szervezett Órakörnek ajánlotta fel, mely közösség azért jött létre, hogy a Pestújhelyi Keresztelő Szent János-templom kezdetektől fogva hiányzó toronyórája megépülhessen.
Az ünnepségen a polgármester Csernák János alpolgármesterrel a Rendvédelmi Szervek Elismerő Okleveleit is átadta. Az elismerésben a kerületi rendőrkapitányság dolgozói közül Molnár Gábor alezredes, kapitányságvezető; Avsar Nikoletta, Kővári Szilvia, Krausz Klaudia, Kuruczné Kramlik Katalin, Pető-Herczku Rita, Szabóné Tamási Helga, Szkokán-Késmárki Éva és Nagy Péter Zsolt rendvédelmi igazgatási alkalmazottak; valamint Nagy Tibor munkavállaló és Szabadi Gábor rendőr főtörzsőrmester részesült. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Észak-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség IV. Kerületi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság állományából pedig Béres Ferenc tűzoltó alezredes, tűzoltó-parancsnok; Bauer Márton tűzoltó százados; Mészáros László tűzoltó főtörzsőrmester; Somogyi Dávid tűzoltó őrnagy; Veress Imre tűzoltó zászlós és Vezér Pál Attila tűzoltó főtörzsőrmester vehette át ugyanezt az elismerést.
Molnárné Péterbencze Tímeát, a Budapest Főváros Kormányhivatala XV. Kerületi Hivatal kormányablak szakügyintézőjét és Seress Attilánét, a Budapest Főváros Kormányhivatala XV. Kerületi Hivatal hatósági ügyintézőjét a Kiváló Kormánytisztviselő Elismerő Oklevél díjjal jutalmazták.
A helyi ünnepségek legszebb és legmagasztosabb pillanata, amikor a Polgármesteri Hivatal Dísztermében a kerület kiválóságait jutalmazzák. Az idei ünnepségre egy különleges műsor készült. Kerületünk két kiváló kulturális egyesülete, a Hubay Jenő Ifjúsági Fúvószenekar és a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes ugyanis nemcsak külön, hanem együtt is fellépett. A fúvószenekart Kőrösy Róbert vezényelte, a Felnőtt és Junior Szilas részére a koreográfiát Bonczók-Sáfránné Kun Lilla és Bonczók-Sáfrán Dominik, az együttes művészeti vezetői állították össze. Először a fúvószenekar előadásában Kálmán Imre Csárdáskirálynő című operettjének Nyitánya hangzott el, majd Bezerédy Zoltán Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész szavalt el egy Vörösmarty-verset. Ezt követően Cserdiné Németh Angéla köszöntötte az ünneplőket.
Comments are closed.