Az elmúlt években egész Budapesten, így a XV. kerületben is egyre többen ébrednek úgy, hogy viszkető, akár fájdalmas csípéseket találnak magukon, gyermekeiken.
A tettes egy aprócska, 5-7 milliméter hosszú állat, az ágyi poloska. Csípésével szemben különböző az emberek érzékenysége, egyeseknél a csípés helyén komoly gyulladás alakul ki, mások észre sem veszik.
– Az ágyi poloska éjszaka indul portyára, és kedvenc eledele sajnos az emberi vér. Napközben faliképek, tükrök, függönykarnisok, villanykapcsolók mögött, ágyneműtartókban, bútorok, kárpitozott bútorok réseiben, könyvek között rejtőzködik. A lakásunkba vagy mi magunk visszük be régi bútorokkal, használati tárgyakkal, könyvekkel (lomtalanítás során), esetleg nyaralás alkalmával szállodákból. Előfordulhat, hogy tömegközlekedés használata közben gyűjtjük be. A másik módja, hogy a különféle vezetékek, csövek (villany, víz, gáz) mentén jutnak el egyik lakásból a másikba. Ez különösen jellemző panelházakra – tudtuk meg dr. Kalmár Patrícia kerületi tiszti főorvostól.
Mit tehetünk, ha ágyi poloskát találunk otthonunkban? Ami a legfontosabb, ne szégyelljük. Az ágyi poloska a tiszta, rendben tartott lakásokban is megjelenik, nincs szüksége koszra. Tapasztalatok alapján a házilag végzett irtás csak pénzkidobás. Ha egy házban megjelenik az ágyi poloska, szükséges az érintett lépcsőház vagy ház összes lakásában és minden közös helyiségében egyszerre irtatni képzett szakemberekkel.
– Az ágyi poloska nem egyedi, hanem az egész lakóközösség problémája. Eredményesen csak úgy tudunk megszabadulni tőle, ha mindannyian együttműködünk – hangsúlyozta dr. Kalmár Patrícia.
Comments are closed.