„Oly nehéz most jónak lenni, el se tudnád képzelni” csendült fel az ismerős dallam fiatal lányok előadásában az idén 125 éves EMMI Rákospalotai Javítóintézet és Speciális Gyermekotthon Ferenczi György szakmai napján.
A szakemberek november 24-én tanácskozásra gyűltek össze. A hatékony és professzionális munka megalapozását segítő előadások mellett a növendékek műsorral elevenítették fel az intézmény elmúlt évtizedeit. Rákospalotán 1890-ben alapították az ország első állami leányjavító intézetét. Hét- és húszéves közötti, bűncselekményt elkövetett vagy züllésnek indult lányokat neveltek e falak között bírói utasításra, illetve szülői kérésre. A nevelést keresztény szellemben, családokban végezték. Az eltelt 125 év alatt azonban sok minden megváltozott az intézetben. Az irányító szervezetek, a pedagógiai módszerek, a társadalom elvárásai és a bekerülő fiatalok személyisége újfajta kihívások elé állították a szakembereket.
– Nem célunk kiszakítani a fiatalokat a társadalomból, hanem segíteni nekik megtalálni a helyüket az életben. Lehetőség nyílt arra 1997-től, hogy a 14–19 év közötti bűnelkövető fiatalok az előzetes letartóztatásukat is javítóintézetben töltsék. Ez pedagógiai szempontból nagyon fontos változás volt, hiszen a várakozással töltött időt így tanulással, programokkal töltik ki a fiatalok – mondta Szim András igazgató. Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár pedig az eszmecsere fontosságán kívül kitért az intézményt érintő fejlesztésekre, a pedagógus életpályamodellre, valamint a Ferenczi György-emlékplakett eszmei jelentőségére is. A konferencia dr. Hatvani Erzsébet igazgatóhelyettes beszéde után a javítóintézet kápolnájában gyertyagyújtással zárult.
Comments are closed.