A Pestújhelyi Pátria Közhasznú Egyesület november 4-én az Észak-Pesti Kórház főbejárati kapujánál az 1956-os forradalom áldozataira emlékezett. Az esemény annál az emléktáblánál történt, amelyet a helyi civilek közadakozásból 2016-ban, az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján állítottak, és amelyet az elmúlt kilenc évben rendszeresen meg is koszorúztak.
„Korábban hagyomány volt, hogy erről a napról olyan pestújhelyiek emlékeztek meg, akik maguk is átélték az akkori eseményeket – mondta dr. Mészáros Balázs, a Pestújhelyi Pátria Közhasznú Egyesület alelnöke. – Sajnos, ahogy haladunk a korban, egyre kevesebb szemtanú van már közöttünk.”
Az idei megemlékezésen a szervezők a korabeli rádióadások segítségével Nagy Imre szellemiségét idézték fel. „Nem véletlen, hogy a rendszerváltásig vezető hosszú út utolsó, nem veszélytelen szakaszában a legfontosabb esemény Nagy Imréék 1989-es újratemetése volt” – tette hozzá az alelnök, aki kiemelte, hogy a független Magyarország első miniszterelnöke, Antall József pestújhelyi volt.
Ezt követően a résztvevők – az önkormányzat részéről Tóth Imre és Gyurkó Dániel alpolgármesterek, a Pátria részéről a legidősebb és legifjabb tag, a 82 esztendős Báder György és a 15 éves Ondracsek Olivér – megkoszorúzták az emléktáblát, illetve mécseseket is gyújtottak.
A magyar kormány 2001-ben nyilvánította nemzeti gyásznappá november 4-t. Ilyenkor a Parlament előtt félárbocra eresztik a nemzeti lobogót, illetve az egész országban megemlékezéseket tartanak.
Comments are closed.