Emléktáblát állítottak Mohácsi Ferenc rákospalotai képzőművész, festő, rajztanár tiszteletére a Rákospalotai Emlékfasorban december 14-én. Az év végi ünnepségen a család tagjain kívül jelen volt még Cserdiné Németh Angéla polgármester, Csernák János alpolgármester és a kerület díszpolgára, Nagy Előd festő- és éremművész, Mohácsi Ferenc tanítványa.
A fiatalon, mindössze 54 esztendős korában elhunyt Mohácsi Ferenc idén lenne 100 esztendős. Rövid életútja nagyon gazdag volt alkotásokban: nemcsak a kerületben, hanem az egész országban számos közintézmény homlokzatán találni egy-egy Mohácsi-alkotást. Mohácsi Ferenc centenáriumáról szűkebb szülőhazájában, Rákospalotán többször is megemlékeztek már. Először június 12-én, amikor a XV. Kerületi Kulturális Örökség Háza és Helytörténeti Gyűjteményben az Apja lánya előadás-sorozat keretében Nagy Előd festőművész és Mohácsi Judit, Mohácsi Ferenc leánya beszélgetett a művész életútjáról. Majd a múzeumok éjszakáján is rendeztek Mohácsi 100 címen egy időszaki kiállítást a Pestújhelyi úti múzeumban.
„Mohácsi Ferencről egy szerény, alázatos ember képe rajzolódik ki a családtagok, barátok leírásai, elbeszélései alapján, aki szeret a műtermében a világtól elvonulva alkotni – méltatta Kis Emőke, a helytörténeti gyűjtemény vezetője. – Ahol alkotások társaságában a művész kicsit megpihenhet. Az 1960-as évektől a műtermében, a négy fal közt, hatalmas köztéri alkotásokat álmodik meg. Minden művében a munka, az emberek iránti alázat, a művészetek iránti dicséret mutatkozik meg.”
Ötvenhét évvel a Mohácsi 100 címen megrendezett időszaki kiállítás előtt, 1967-ben volt Mohácsi Ferenc első önálló tárlata a Rákospalotai Múzeumban. Az idei kiállítást Faltisz Alexandra képzőművész, meseillusztrátor, Ex-Libris-díjas alkotó nyitotta meg, aki a december 14-i emléktábla-állításkor is megemlékezett a művészről.
Comments are closed.