Nehéz helyzetben vannak a kerületi egyházak. A járvány kirobbanása óta az egyik legfontosabb feladatukról, a közösségépítésről kell lemondaniuk. Ráadásul tavasszal, a járvány első hulláma idején a miséket is csak online tartották az egyéb gyülekezeti tevékenységekkel együtt.
– Az őszi, második hullám csak a közösségi tevékenységeinket sodorta a kibertérbe – mondta Szabó András, a Pestújhely- Újpalotai Evangélikus Egyházközség lelkésze –, az istentiszteletek azonban megtarthatóak maradtak az egészségügyi előírások betartásával.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pestújhelyi evangélikus templomban csak előzetes regisztrációval lehet istentiszteleten részt venni, , mert egy-egy alkalommal maximum tíz ember lehet jelen a szertartáson. Jóval nagyobb az igény, ezért Szabó András vasárnaponként két alkalommal – 9.45-kor és 10.30-kor – tart istentiszteletet.
– A közösségi életünk azonban majdnem teljesen leállt. A csütörtök esti Biblia-óráinkat még online meg tudjuk tartani, melyen sokan részt szoktak venni, de a többi eseményünk egyelőre szünetel – jegyezte meg a lelkész.
Jelenleg tehát csöndesen zajlik az élet az egyházközségen belül, azonban a háttérben komoly munka folyik. Pestújhelyen több mint tíz éve tervezik már, hogy megnagyobbítják a kistemplom közösségi tereit.
– A templomunk 88 éves, hamarosan jubilálni fog. A sekrestyét csak az ötvenes években ragasztották hozzá, és ez a „mellékrész” ma már egyre kevésbé tudja betölteni funkcióját – fűzte hozzá Szabó András.
Az egyházközség régóta tervezte, hogy a sekrestyét lebontatják, és a helyére egy korhoz és környezetéhez illő közösségi termet építenek a megfelelő kiszolgáló-helyiségekkel. A tervet azonban nehezítette egyrészt, hogy a Sándy Gyula által épített templom fővárosi védettséget élvez, másrészt eddig nem volt tisztázott a Templom tér besorolása sem.
– A Földhivatalnál közkertként nyilvántartott területre nem lehetett építeni. Ezt sikerült most átsoroltatnunk, így végre jogtiszta a helyzet ahhoz, hogy belevághassunk az építkezésbe – mondta a lelkész.
Szabó András hozzátette: előbb terveket kell készíteni, majd egy kivitelezőt találni, és akkor – már nyáron – elkezdődhet a beruházás.
Fotó: XVMÉDIA, Vargosz
Comments are closed.