Durva rezsiszámlákra lehet készülni

Átlagos olvasási idő: 2 perc

Miután a kormány tegnap arról döntött, hogy az átlagfogyasztás felett mindenkinek piaci árat kell fizetnie a gázért és az áramért is, augusztustól akár a többszörösére is emelkedhetnek a rezsiköltségek.

A kormány egy hétpontos intézkedéscsomagról döntött az energiaárak drasztikus emelkedése miatt. A hétből az első hat lépés teljesen általánosnak tűnik. Emelik a hazai gázkitermelést, Szijjártó Péter további gázkészleteket szerezhet be, vagy éppen meghosszabbítják a Paksi Atomerő üzemidejét. A lakosságot azonban a hetes pont érinti leginkább. E szerint hozzányúlnak a rezsicsökkentés rendszeréhez. A változás lényege, hogy egy előre meghatározott átlagfogyasztás felett, mindenkinek piaci árat kell majd fizetnie a felhasznált energiamennyiség után.

Ez a határ a földgáznál 144 köbméter, míg az elektromos áramnál 210 kWh. Vagyis eddig a fogyasztásig mindenki az eddigi díjat fizeti. A kormány szerint ez a változás a háztartások háromnegyedét nem érinti.

A portfolio.hu elemzésében a nettó árakat hasonlították össze. Ezek szerint a gáz esetében jelenleg 80-83 forintot kell fizetni köbméterenként, miközben a földgáz ára már áprilisban is 480 forint körül alakult, azóta pedig tovább emelkedett. A cikk szerint így a téli hónapokban az is előfordulhat, hogy a 144 köbméter feletti részre az eddigi 9-11-szeres árat is elkérhetik a szolgáltatók.

Az áramnál még rosszabb a helyzet. Miközben a lakosságnak 12-13 forintba kerül kWh-ként az áram (az egyéb költségek és áfa nélkül), a közben a piaci ára jelenleg 170 forint. Vagyis a különbség 11-13-szoros. Ehhez jönnek még az egyéb költségek, áramnál például az elosztói forgalmi átviteli díj, ami jelenleg 15-18 forint kWh-ként, majd az egészre jön még a rekordmagas 27 százalékos áfa.

Akkor sincs sokkal jobb helyzet, ha az MVM Next nem lakossági ügyfelek árait vesszük alapul. Az általános felhasználásra szánt (A1 és A2 árszabás) energia átlagosan bruttó 90 és 106 forint között változik kWh-ként, szolgáltatási terület függvényében. Vagyis, ha „csak” erre a szintre emelik fel az átlag feletti fogyasztás esetén az árat, akkor is a jelenlegi ár 3-szorosát kell fizetni, ami így is jelentős drágulás lehet.

Azért van többféle előzetes kalkuláció, mert egyelőre még nem jelent meg a Magyar Közlönyben a részletszabályozás, így nem tudni pontosan, hogy mit is kell piaci árnak venni.

Comments are closed.