Az október 6-i aradi vértanúkra és a szintén kivégzett első magyar miniszterelnökre emlékezett a kerület. Az esemény helyszíne az idén húszesztendős rákospalotai Batthyány Emlékkert volt.
Az 1849-es szabadságharc leverése után október 6. a magyar történelem egyik legszomorúbb napja lett. A magyar kormány ezt átérezve 2001-ben Nemzeti Gyásznappá nyilvánította Batthyány Lajos első magyar miniszterelnök és a 13 magyar tábornok kivégzésének napját.
„Szüleink és nagyszüleink generációja, akik közül sokan átélték az 1956-os forradalmat vagy a II. világháborút, soha nem felejtik el, mit jelent a fegyveres harcok borzalma és milyen nagy kincs a béke” – mondta Cserdiné Németh Angéla polgármester, ahol Barkóczi Balázs országgyűlési képviselővel, illetve Tóth Veronika és Tóth Imre alpolgármesterekkel közösen megkoszorúzták az emlékművet.
„A mi nemzedékünk joggal gondolta azt, hogy a mi életünkben már nem kell szembesülnünk a háború poklával és annak minden pusztító követelményével. Most mégis a szomszédunkban dúl a háború: Ukrajnát lerohanta és területei egy részét megszállta az orosz hadsereg. Mindannyian megszenvedjük a háborút, ahogyan minden józan ember számára a béke megőrzése a legfontosabb. De éppúgy a béke záloga egy nép függetlenségének garantálása, szomszédjaink életének megóvása, mint mindannyiunk jóléte és országaink gazdaságának biztonsága”
– folytatta a polgármester.
A XV. kerületben – azon belül Rákospalotán – nemcsak 173 évvel ezelőtt voltak szabadságpártiak az emberek, hanem a maiak is méltóképpen ápolják a hősök emlékét. A Batthyány Emlékkertet 2002-ben alapította az önkormányzat – a Kossuth utcában, közvetlenül a Kossuth iskola mellett -, melybe az első magyar kormány minisztereinek tiszteletére egy-egy fát is elültettek.
Ezekre minden évben október 6. alkalmából a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat képviselői nemzeti színű szalagokat kötnek. A kerületben több vértanúról utcát neveztek el, melyekben ma már emléktábla található, ezeket minden év október 6. környékén koszorúzzák meg a diákok. A kerületi iskolákon kívül pedig a XV. kerületi Örmény Kisebbségi Önkormányzat is meg szokott emlékezni az aradi vértanúkról. Ők hagyományosan a 13 áldozat egyik örmény származású tagjáról, Kiss Györgyről elnevezett rákospalotai utcában koszorúzzák meg az emléktáblát.
KÉPEK: Subits-Tóth Gergő
Comments are closed.