Május 10-én volt száz éve, hogy nagyszabású névadó ünnepség keretében Hubay Jenő térre keresztelték az Eötvös, Deák és (akkor) Szentmihályi és Tavasz utcák alkotta teresedést, amelyet akkoriban Deák, korábban Piac térnek hívtak.
A rákospalotai képviselő-testület 1914. február 4-én döntött arról, hogy utcát nevez el a híres hegedűművészről. Az eseményeket a Rákospalota című, akkortájt megjelenő hetilap tudósításaiból lehetett követni. Eszerint 1914. május 10-ét tűzték ki a névadó ünnepségre, amelyre meghívták Hubayt és feleségét is. Az időpontválasztás utóbb szerencsétlennek bizonyult, mert egész nap szakadt az eső. Hubay nagy megtiszteltetésnek vette a kezdeményezést, és mint rövid beszédéből kiderült: úgy tekintette, hogy nem az ő személye, hanem a művészi zene és a magyarság műveltsége hírének nemzetközi terjesztése érdemelte ki a névadást.
Hubay és felesége vonattal érkezett Rákospalota-Újpest vasútállomásra, ahol Vághó Ferenc főjegyző és T. Varga Antal bíró fogadta az illusztris vendégeket. Ezt követően az ünnepelt és az ünneplők a Feith-féle vigadó, a mai polgármesteri hivatal épületébe mentek. Az ünneplők között Geyer Steffi hegedűművész, Hubay tanítványa, Bartók Béla reménytelen szerelme, Jászai Mari színművész, Feszty Árpád festőművész, a Feszty-körkép alkotója, Góth Sándor és felesége, Kertész Ella színművészek is jelen voltak.
A tér új neve igen nehezen honosodott meg a köztudatban. Az 1920-as évekig térképeken, lakcímjegyzékekben, de még hivatali dokumentumokban is következetesen a Deák tér tűnik fel, s csak 1922-ben jelent meg az első olyan térkép, amelyen már Hubay Jenő neve szerepel ennél a fontos csomópontnál.
(forrás: XV. kerületi blog – bpxv.blog.hu)
Comments are closed.