A változókorral járó hormonális változások nagymértékben növelik a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Emellett az idősödéssel – mindkét nem körében – csökken a bevitt kalcium felszívódása, éppen ezért egy bizonyos életkor után érdemes odafigyelni a betegség megelőzésére.
A kalcium felszívódása több tényezőtől is függ, a legjobban pedig a tejből és a tejtermékekből tudja a szervezet hasznosítani. Tehát érdemes mindennap fél liter tejet, vagy ennek a mennyiségnek megfelelő kalciumtartalmú tejterméket (kefir, natúr joghurt, túró, sajtok) fogyasztani.
Emellett kalciumbevitelünket támogathatjuk olajos magvak (dió, mogyoró, mák), szárazhüvelyesek (bab, borsó, lencse), illetve magas kalciumtartalmú ásványvizek fogyasztásával, bár tudni kell, hogy ezeknek már nem olyan jó a hasznosulása, mint a tejtermékeknek.
– Azt is tudni kell, hogy a kalcium csak a D-vitamin jelenlétében tud felszívódni – hangsúlyozza Szabó Krisztina, a XV. Kerületi Önkormányzat Egészségügyi Intézményének dietetikusa. A D-vitamin a bőrben aktiválódik napfény hatására, a megfelelő ellátottsághoz napi 30 perc napon való tartózkodás szükséges. Mivel azonban hazánkban októbertől márciusig elenyésző a napsütéses órák száma és a napsütés ereje, így az őszi-téli időszakban mindenki számára ajánlott a D-vitamin táplálékkiegészítő formájában való bevitele.
A szakember hozzáteszi: – Csakúgy, mint számos betegség, úgy a csontritkulás megelőzésében is szerepet játszik a rendszeres testmozgás, ezért erre is fordítsunk időt és energiát.
Comments are closed.