Idén még több idős ember számíthat karácsony előtt az önkormányzat segítségére. A ciklus utolsó ülésén ugyanis a Képviselő-testület úgy döntött: felemeli a téli ünnepek előtt adható támogatásokhoz szükséges jövedelemhatárokat.
„Ezt az országot az önkormányzatok működtetik, a települések, illetve a fővárosi kerületek nem a kormány támogatásával, hanem annak hiányában maradtak talpon” – vonta meg az elmúlt öt esztendő mérleget a ciklus utolsó testületi ülésén a XV. kerület újraválasztott polgármestere. Cserdiné Németh Angéla arról beszélt, hogy az önkormányzatokat sújtó kormányzati elvonások és a „szakmányban gyártott kormányrendeletek egy dolgot biztosan nem szolgáltak: a helyben élők érdekeit”.
Pedig a sikerért a kormánynak együtt kell működnie az önkormányzatokkal, hiszen a választók „sportszerű közös munkával” bízták meg őket. A mögöttünk hagyott időszakban azonban a polgármester szerint ezzel kapcsolatban sokan keserű tapasztalatokat szerezhettek. Az elmúlt öt év során a kormányzati szereplők és az önkormányzatok képviselői megmutathatták, ki hogyan akar, tud élni a választóktól kapott felelősséggel. A sorsdöntő pillanatokban kiderült: „ki az, aki valóban képes és hajlandó a kerület érdekében eljárni, és ki az, akinél a párt vagy épp a kormányzati hatalmi érdekek felülírnak minden más szempontot”.
A 2019-es választások után világjárvánnyal, annak egészségügyi és gazdasági következményeivel kellett az önkormányzatnak szembenéznie. Segíteni a betegek ellátását, a tesztelést, illetve a nehéz helyzetbe került családokat – emlékezett vissza a polgármester. „Abból és azzal kellett gazdálkodnunk, amink volt, hiszen magunkra maradtunk” – fogalmazott. Köszönetet mondott a kerületben működő cégeknek, a civileknek, akik akkor segítettek. Később az infláció, az elszabaduló energiaárak nehezítették a munkát. Mindezek ellenére fejlődött a XV. kerület. Saját forrásból egyebek mellett CT-berendezést, mammográfiás készüléket vásároltak, szintén önkormányzati forrásból valósult meg a Szilas-patak menti észak-pesti szennyvíz-főgyűjtőcsatorna.
„Politikusnak lenni nagybetűs szolgálat” – jelentette ki Cserdiné Németh Angéla. Hozzátette: „természetesen nem kell ugyanazt gondolnunk a világról, időről időre lehetnek mások a prioritásaink. Polgármesterként és önkormányzati képviselőként azonban – párthovatartozástól függetlenül – mindannyiunknak a kerületben élőket kell képviselnünk”. Politikai szövetségesei, illetve ellenfelei elmúlt ötéves munkáját nem akarta értékelni, mert ezt júniusban megtették a választók. A polgármester inkább köszönetet mondott a Polgármesteri Hivatal és az önkormányzati intézményekben dolgozó kollégáiknak a tudásukért, helytállásukért. A Képviselő-testület tagjainak ugyancsak megköszönte az ötévnyi munkát.
Nem ilyen öt esztendőre számított 2019-ben – vallotta be a TiZEN5-nek még az ülés előtt. Az elmúlt ciklus tanulságait összegezve arról beszélt, hogy anno – akár 2024 júniusában – az általa vezetett csapat minden egyéni körzetben győzött, ezért úgy gondolták „hátra dőlhetnek”. Ezzel a kényelmes többséggel valóra válthatják a terveiket. Azután mire összeszokhattak volna, jött a Covid, ami másfél évre megbénította az önkormányzat életét. Akkor sem testületi-, sem bizottsági ülés nem volt, a Hivatalba nem jártak be. „Így nehéz volt a munka” – emlékezett. Akár az ország más településein, itt is mindenről egyszemélyben neki kellett döntenie. A testületi ülések anyagait elküldték a képviselőknek, és bár többen nem jelezték, hogy ezzel vagy azzal kapcsolatban mit gondolnak, a polgármester értékelte, hogy „utólag nem zsűriztek”, nem kérdőjelezték meg az intézkedéseket.
A polgármester szerint bár mindennel együtt sem ez volt a legkeményebb önkormányzati ciklus, az elején ennél sokkal jobbra számított. A Covidot ugyanis energiaválság követte, ami szintén érdekes helyzet elé állította az önkormányzatot.
Mire a legbüszkébb? Arra, hogy felszínen maradtak. Nem vettek fel hitelt, mégis fejlesztettek. Utak, járdák újultak meg, szép lett a Fő tér, és a felsorolás közel sem teljes. Mit vár a következő öt esztendőtől? „Először azt szeretném tudni, jövőre mi lesz?” – hangzott a válasz. Sok tervük van, amit a kerületiek igényeit figyelembe véve szeretnének megvalósítani. Utak, járdák felújítása, az egészségügy fejlesztése, feltéve hogy a szakrendelőket nem államosítják. Utóbbiakkal kapcsolatban most az a hír járja, hogy azokat mégsem veszi el a kormány, de „nyugtával dicsérjük a napot”. A polgármester szerint az önkormányzatnak arra kell törekednie, hogy a kerületben élők megkapják azokat a szolgáltatásokat, amikre igényt tartanak. Legyen szó kultúráról, egészségügyről, óvodáról, bölcsődéről.
Idén még több idős ember számíthat karácsony előtt az önkormányzat segítségére. A Képviselő-testület ugyanis a ciklus utolsó, szeptemberi ülésén úgy döntött: felemeli a téli ünnepek előtt adható támogatásokhoz szükséges jövedelemhatárokat. Így a kerület idén, a tavalyinál több embernek teszi elérhetővé, hogy gazdagabb legyen a karácsonyi menü.
Cserdiné Németh Angéla javaslata értelmében ebben évben azok a nyugdíjasok, rokkantsági, illetve rehabilitációs járadékban részesülők, akiknek a havi összes jövedelme nem éri el a 60 ezer forintot, 25 ezer forint Palota karácsonyi támogatásra számíthatnak. Százezer forintos bevételig 20 ezer forint jár, a százötvenezer forint alatti jövedelmeket pedig 15 ezerrel egészíti ki az önkormányzat. Akinek havi 200 ezernél alacsonyabb a havi jövedelme, az 12 ezer forintot kap, efölött, 230 ezer forintos bevételig tízezer forinttal segít majd a kerület.
A képviselők egyebek mellett arról is döntöttek, hogy a Budai II László Stadion ezentúl naponta reggel 6 órától 22 óráig várja a sportolókat. A Szántóföld Sportcentrum és a Vasgolyó Sportcentrum hétköznap 8-kor nyit és 22 órakor zár be. Hétvégén 9 órától lehet a létesítményeket használni, legkésőbb 20 óráig.
Az Hónap Rendőre elismerésben ezúttal Komor Tamás rendőr főhadnagy, Vincze Attila törzszászlós, Urbán Györgyné rendőr alezredes, illetve Szűcs-Virág Krisztina rendőr százados részesült.
Konyha, étkező, korszerű lakások
Három új lakást alakított ki az Erdőkerülő utcai nyugdíjasházban élő időseknek az önkormányzat. A korábbi földszinti lakások helyén viszont az ott működő Gondozó Ház számára épült korszerű konyha, étkező, mosókonyha. Erről már Tóth Imre alpolgármester, a Mindenki a Tizenötödikért frakcióvezetője beszélt a testület ülését követően. Erre elsősorban azért volt szükség, hogy a két intézmény az igényeknek megfelelően tudjon működni. Az átalakítást követően a testület az utolsó ülésén a korábbi lakásokat, valamint a nem lakáscélra használt helyiségeket az új funkciójuknak megfelelően átminősítette.
Comments are closed.