Február 10-én, Göncz Árpád születésének 100. évfordulóján jelentette be együttműködését a XV. kerületi kulturális intézményeket működtető Csokonai Nonprofit Kft. és a Terminál Workhouse független színházi alkotócsoport. A két szervezet közös bemutatóként viszi színre Göncz Árpád Mérleg című drámáját, melynek premierjére az író köztársasági elnöki beiktatásának évfordulóján, 2022. augusztus 3-án kerül sor.
Göncz Árpád drámáját koprodukcióban mutatja be a kerület kulturális szervezete és egy független kísérletező alkotócsoport. A Csokonai Nonprofit Kft. és a Terminál Workhouse a Mérleg című színházi előadás bemutatásával tisztelegnek a 100 éve született köztársasági elnök előtt.
Beke Károly, a Csokonai Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy Göncz Árpád élete és munkássága mindannyiunknak példát mutat az együttműködések terén, ez volt az oka centenáriumi színházi előadás létrehozásának. Az XV. kerület számára kiemelten fontosak az előadó-művészeti szervezetekkel való kapcsolódások, ezért a jövőben több olyan társulatnak is szeretnének lehetőséget adni és együttműködést ajánlani, amelyek értékteremtő műhelymunkát végeznek.
Gerlits Réka, a Terminál Workhouse művészeti vezetője kiemelte, hogy egy független alkotócsoportnak kincsesbánya az ilyen együttműködés, hiszen a hozzájuk hasonló társulatok számára megfizethetetlen az az infrastrukturális háttér, amelyet a Csokonai biztosítani tud a munkájukhoz. A Göncz-dráma ötlete a kerülettől érkezett, azonban a konkrét művet ők választották ki, és szintén ők találták meg hozzá a művészeket. Az előadás rendezője Kerkay Rita, a székesfehérvári Vörösmarty Színház színész-rendezője, a produkció dramaturgja Boronkay Soma, a zenei világot pedig Matkó Tamás zeneszerző teremti meg. A látványért szintén a rendező Kerkay felel, megidézve Czene Béla festőművész képeinek hangulatát.
A Mérleg Göncz Árpád nemzedékének sarkalatos kérdéseire keresi a választ, de aktuális 2022-ben is. A dráma egy Nőről szól, aki Amerikába költözött, elengedve élete legnagyobb szerelmét, a Férfit, aki évek múltán sem képes elfelejteni őt. Hosszú évtizedek után találkoznak újra, ezt a keserédes randevút örökíti meg a darab. Vajon mi az, ami arra kényszeríti az embert, hogy elhagyja a hazáját, és mi az, ami ott tartja örökre?
A Csokonai Rendezvény Házban bemutatandó előadást a Göncz Árpád Alapítvány is támogatja. (PP, Periszkóp Palotán, sajtóközlemény — fotó: Vargosz – archív: Kovács Bence – Népszabadság)
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.