„FÜTYÜLNEK AZ ORVOSAINKRA!” – A KERÜLETET NEM KÉRDEZTE A KORMÁNY

Átlagos olvasási idő: 3 perc

Október 1-jétől Budapestre kényszerítik az új ügyeleti rendszert

A 15. kerületben eddig jól működő rendszert válthat fel az új háziorvosi ügyelet, amely miatt az orvosok és a betegek egyaránt aggódnak. Az államtitkár nem válaszolt a polgármester megkereséseire. Cserdiné Németh Angéla felháborítónak és szakmaiatlannak tartja az eddig ismert elképzeléseket.

 

  1. október 1-jétől Budapest kerületeit is betagolják az új ügyeleti rendszerbe. Innentől kezdve a helyben jól ismert szakorvosok helyett az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) látja el a háziorvosi ügyeletet. A bökkenő mindössze annyi, hogy míg vidéken – területi és lakossági viszonyok miatt – aránylag jól bevált az újítás, addig a fővárosban egy kitűnően működő rendszert válthat fel a teljes bizonytalanság.

„Erről velünk még senki nem egyeztetett!” – jelentette ki a TiZEN5-nek Cserdiné Németh Angéla polgármester. Pedig ezt kérve levélben fordultak Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárhoz. A törvény szövegét ugyan ismerik, ám arról, hogyan fog október elsejétől a gyakorlatban működni a rendszer, az önkormányzatnak fogalma sincs. Annál is inkább, mert amikor a polgármester a Magyar Orvosi Kamara kerületi szervezetével egyeztetett, kiderült, a háziorvosok ellenállnak, nem szeretnének az új rendszerben dolgozni. Nagyon sokan már a hetvenedik évüket is betöltötték, és állítják, ha kényszerhelyzetet teremtenek a számukra, inkább végleg nyugdíjba vonulnak, nem fognak bárhol ügyelni. Azt ugyanis egyelőre a polgármester sem tudja, hová mehetnek a XV. kerületiek, ha ügyeletes orvosra van szükségük. Egy biztos, Palotán most is állandó 24 órás felnőtt- és 12 órás gyermekorvosi ügyelet látja el a lakosságot. Ez a szisztéma mostanáig nagyon jól működött, október 1-jétől mégis kukába dobná az egészségügyi kormányzat.

Reiszné Naszádi Magdolna, a kerületi városháza népjóléti és intézményfelügyeleti főosztályának vezetője a Tizen5-nek elmondta, bár így önmagában akár 100 milliót is megspórolhatna az önkormányzat, ez sem a betegeknek, sem az orvosoknak nem érdekük, „hiszen prioritást élvez a helyiek egészségügyi ellátása és a szakembereink biztonsága. Kerületünk – az országos tendenciákhoz hasonlóan – orvoshiánnyal küzd. Az információs zárlat okozta zavar viszont odáig vezetett, hogy már két háziorvos mondta fel a szerződését, illetve másik kettő szóban jelezte, hogy erre készül, véglegesen nyugállományba vonul.”

A főosztályvezető tájékoztatása szerint háziorvosaik átlagéletkora meghaladja a 65 évet. A legidősebb, még praktizáló orvosuk a 90. életévéhez közelít. Amennyiben az idős, nyugdíjaskort jóval meghalódó életkorú szakembereik felmondják a feladatellátási szerződést, akkor a XV. kerületi folyamatos egészségügyi ellátás válsághelyzetbe kerül, mert nem lesz, aki ellássa a betegeket. „A polgármester államtitkárhoz intézett levelében arra kért választ, hogy az átalakítások pontosan miként változtatják meg a rendelési időt, hol lesznek az ügyeleti pontok és helyszínek, valamint a háziorvosoknak kell-e ügyeleti időben ellátni a gyermekeket is.” A főosztályvezető szerint azzal, hogy a kormányzat elzárkózik a párbeszédtől, az önkormányzatot és a kerületben élőket veszik semmibe.

Ami eddig tudható: bár a kerületvezetés nem szeretné, jogszabály írja elő, hogy október 1-jétől semmissé válik az általuk finanszírozott 24 órás ügyelet. Így a mostani szolgáltatóval kötött szerződés automatikusan megszűnik, a teendőket az OMSZ veszi át. Ami a háziorvosokat illeti, nekik 16-tól 22 óráig megadott helyszíneken kell ügyelniük, viszont egyelőre az erre kijelölt pontok is ismeretlenek. „Könnyen lehet, a 15. kerületben élőknek ebben a terminusban Újpestre kell majd elzarándokolniuk, ha egészségügyi problémával küzdenek. „A Zsókavár utcában található eddigi ügyeleti pont megszűnhet, de hivatalos értesítés erről sem érkezett” – fejtegette a problémákat Reiszné Naszádi Magdolna.

Cserdiné Németh Angélát a rendelési idő megváltoztatása is felháborítja. Véleménye szerint elfogadhatatlan, hogy októbertől 16 óra után csak ügyeletre mehetünk, és akár egy recept felírásért szabadságot kell ezután kivenni. Arra pedig az önkormányzatnak nem lesz lehetősége, hogy saját ügyeleti pontot működtessen. „Egyelőre nem találtuk meg a megoldást. Pedig szeretnénk, ha a Zsókavár utcába ezután is elmehessen az, akinek ügyeletes orvosra van szüksége.” Ahogy a polgármester elmondta, a háziorvosok attól is félnek – véleménye szerint joggal –, hogy az ügyeletben a gyermekorvosoknak majd felnőtteket is el kell látniuk, és ez fordítva szintén így lenne. „Ez szakmai nonszensz.”

Lapunk megkeresett egy kerületi háziorvost, aki maga is érintett a tervezett változtatásokban. Névtelenséget kérve úgy fogalmazott, hogy a polgármester szavai pontosan rávilágítanak a helyzetre: szakterületén kívül eső rendeléssel egyetlen orvos sem szeretne emberéleteket kockáztatni.  Ugyanakkor – ahogy összefoglalta – bár vidéken jól működő rendszerről van szó, a lakosság és a gyermekek felelősséggel történő sürgősségi ellátása Budapesten sokkal problémásabb. Itt ugyanis sok az ingázó, az albérlő, a külföldi és a váltott műszakban dolgozó beteg. További problémát jelent még az új rendszerben, hogy – a tervek szerint – helyi halálesetek fennállásakor az orvosoknak szinte csapot-papot otthagyva kellene intézniük a halottvizsgálatot, ami korlátozhatja a rendelés menetét. Ehhez a fővárosi orvosok és a páciensek nincsenek hozzászokva. Meglátása szerint a stabilitás fenntartása érdekében biztonságosabb lenne a jelenlegi Ügyeleti Szolgálatot megerősíteni, hogy ők szerződjenek az OMSZ-szel. „Ha ez sikeres lehetne, és 22 óráig lefedné a területet, akkor nem változtatnának a háziorvosok a munkaidején, 16 óráig felelősséggel elláthatnák a betegeiket, sőt a nyugdíjas és egészségügyi problémával dolgozó kollegák is maradhatnának a rendszerben segíteni” – vázolt egy lehetséges megoldást a TiZEN5-nek a doktor. Ennek hiányában viszont a 70-80 éves doktorok a nagy stresszel járó ügyeleti kényszer miatt inkább felállnak, a fiatalabbak pedig a dupla terhelést, a plusz helyettesítést és a 8 vagy akár 12 (!) órányi mindennapi rendelkezésre állást nem bírják majd. „Esetleg egy másik szakvizsgával elszivárognak kényelmesebb, kiszámíthatóbb munkaidejű magánrendelőkbe” – tette hozzá.

Comments are closed.