Cseh Tamás Tangó című dalával és a számra készített tánccal kezdődött a kerületi székhelyű ÉTA (Értelmi Sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok) Országos Szövetsége fennállásának 20. évfordulója alkalmából tartott ünnepség Balatonmáriafürdőn. A születésnapra összegyűltek a szervezet tagszervezetei is. Papp Ágnest, az ÉTA ügyvezető elnökét a szerteágazó munkájukról kérdeztük.
– Hogyan jellemezné az elmúlt két évtizedes tevékenységüket?
– A szövetség 1997-ben alakult, 36 civil szervezet részvételével. Összefogjuk az értelmi sérülteket szolgáló szervezeteket, kiemelt feladatunknak tekintjük a gyakorlati segítségadást a fogyatékosügyben érintett családoknak. Ezenkívül fontosnak tartjuk a társadalmi integrációt, a szociális biztonságot és rehabilitációt, valamint a fogyatékossággal élők jogainak érvényesítését, érdekvédelmüket.
– Váratlan élethelyzet, amikor fogyatékossággal születik egy gyermek, vagy fogyatékossá válik egy családtag. Hogyan tudják az érintett családok mindennapjait segíteni?
– Az állami, civil, egyházi feladatteljesítések ugyan könnyítik a speciális gondozást, ugyanakkor nem kezelik a szűk közösség instabillá váló érzelmi, mentális helyzetét. A mentálhigiénés családi programjaink ezekre a helyzetekre jelentenek gyógyírt.
– A szociális szférában dolgozók hogyan tudnak megbirkózni az embert próbáló feladatokkal, leterheléssel?
– Kulcsfontosságú a fogyatékossággal élő embereket tartósan gondozó kollégák pszichés egyensúlyának támogatása, a kiégésük elkerülésének és munkakörük hosszú távú megtartásának segítése. A szövetség ennek érdekében olyan rekreációs programokat hirdet számukra, ahol szakképzett mentorok irányításával a pihenés mellett kibontakoztathatják a közösségi és a kulturális igényüket is.
– Vándorkiállításaikon többször megcsodálhattuk a sérült emberek alkotásait. Az országszerte megrendezett bemutatóik milyen célt szolgálnak?
– Erősítik a fogyatékossággal élők társadalmi hasznosságát, befogadását. Ezenkívül befolyásolják a fiatalok életérték-szemléletét, melyet érzékenyítő programjaink, valamint a diákok önkéntes és közösségi szolgálata is kedvezően befolyásol. A XV. kerület kiváltságos helyzetben van, hiszen a városrész vezetőségének szociális érzékenysége országosan példaértékű, nemcsak szövetségünk sikeres működéséhez járulnak hozzá, hanem a kerületi esélyegyenlőség megteremtésében is jelentős a szerepük.
Comments are closed.