Koszorúzások a gyásznapon
Az 1849. október 6-án kivégzett aradi vértanúkra és az első magyar miniszterelnökre, gróf Batthyány Lajosra emlékezett a kerület. Az esemény helyszíne a rákospalotai Batthyány Emlékkert volt.
Az 1848–1849-es szabadságharc leverése után október 6-a a magyar történelem egyik legszomorúbb napja. 2001-ben nemzeti gyásznappá nyilvánították Batthyány Lajos első magyar miniszterelnök és a 13 magyar honvédtiszt kivégzésének napját.
„Az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc jól ismert alakjai és a hétköznapi ismeretlenségbe vesző civilek és katonák, a hazájukért szabadságukat vagy életüket kockáztató névtelen hősök példája ma is számvetésre és szembenézésre kötelez bennünket – mondta Cserdiné Németh Angéla polgármester ünnepi beszédében. – Ezek a honfitársaink a fegyverek árnyékában is hitet tettek a közös ügy, a szabad és független Magyarországért folytatott küzdelem mellett. Máig érvényes példát mutattak hazaszeretetük megingathatatlanságáról, a közösség elhivatott képviseletéről és az összefogás erejéről – a haza szolgálatáról. Október 6-án, nemzeti gyásznapunkon fejet hajtunk mindazok emléke előtt, akik életüket adták a magyar szabadságért. Helytállásuk és áldozatvállalásuk ma is fontos üzenet és komoly mérce mindannyiunk számára itt, Európa közepén, az immár több mint három évtizede szabad és független Magyarországon. Civilként és politikusként is rajtunk áll, mindannyiunk helytállásán, becsületén és tisztességén múlik, milyen országban akarunk élni az elkövetkező években. A mi felelősségteljes, lokálpatrióta döntéseinken múlik, milyen kerületet építünk a magunk és az utánunk jövő generációk számára Rákospalotán, Pestújhelyen és Újpalotán.”
A Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium tanulóinak megemlékezését követően a résztvevők – többek között Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Tóth Veronika és Tóth Imre alpolgármesterek, dr. Kevevári Edit jegyző – megkoszorúzták az emlékhelyet.
A Batthyány Emlékkertet 2002-ben alapította az önkormányzat – a Kossuth utcában, közvetlenül a Kossuth általános iskola mellett –, ahová az első magyar kormány minisztereinek tiszteletére egy-egy fát is elültettek. Ezekre minden évben a gyermek- és ifjúsági önkormányzat képviselői nemzetiszínű szalagokat kötnek. A kerületben több vértanúról utcát neveztek el, ahol emléktábla is található. Ezeket minden évben megkoszorúzzák a diákok.
A kerületi iskolákon kívül a XV. kerületi örmény kisebbségi önkormányzat is megemlékezik az aradi vértanúkról. Ők hagyományosan a 13 áldozat egyik örmény származású tagjáról, a Kiss Ernőről elnevezett rákospalotai utcában koszorúzzák meg az emléktáblát.
Comments are closed.