A XV. kerület és a Móra Ferenc Múzeum közös kiállítása
„Ecsettel írt történelem” címmel kiállítás nyílt a XV. Kerületi Önkormányzat, a Csokonai Nonprofit Kft. és a szegedi Móra Ferenc Múzeum szervezésében a Fekete házban Madarász Viktor festő és leánya, Adeline alkotásaiból.
Fogas Ottó, a Móra Ferenc Múzeum igazgatója beszédében kiemelte, hogy a Fekete ház a Madarász-kiállítással nyitotta meg a kapuit a vendégek előtt. Madarász Viktort és Madarász Adeline-t festődinasztinának aposztrofálta, és felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország milyen rendkívüli művészeket adott a világnak.
Cserdiné Németh Angéla polgármester arra emlékeztetett, hogy 2025-ben Madarász Viktor historikus festő születésének 195. évfordulóját ünnepeljük. „Ezen jubileumi alkalomból a XV. Kerületi Önkormányzat, a Csokonai Nonprofit Kft. és a szegedi Móra Ferenc Múzeum szervezésében a Fekete házban megnyílt kiállítás közel hatvan, a hagyatékból származó műtárgyat vonultat fel, ezek különleges betekintést engednek Madarász Viktor nem mindennapi életútjába. A Fekete ház gyönyörű romantikus stílusú épülete egészen új arculatot kölcsönöz a kiállításnak.”
Talán kevesen tudják, hogy országos szinten a második legnagyobb Madarász-hagyatékot őrzi a XV. Kerületi Kulturális Örökség Háza és Helytörténeti Gyűjtemény. A hagyaték Madarász Viktor, a legnagyobb magyar historikus festő lányának, a szintén festő Madarász Adeline-nek köszönhető. A festőnő 1945-től 1962-ig, haláláig Rákospalotán élt a Sződliget u. 47. szám alatt. Mint XV. kerületi lakos és nagylelkű adományozó halála előtt két évvel úgy határozott, hogy az akkor területileg illetékes és frissen megalapított Rákospalotai Múzeumnak (a jelenlegi XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjtemény elődje) adta ajándékba édesapja, Madarász Viktor hagyatékát. Ezt akkor hivatalosan Madarász Viktor 22 festményből és Adeline munkásságából származó a 31 olaj- és vízfestmény alkotta. A kollekció részét képezi a szegedi kiállításon is bemutatott faragott szék, karosszék, asztal, festőszekrény és festőállvány.
2022-ben Adeline rákospalotai otthonának homlokzatán emléktáblát helyezett el az önkormányzat, tisztelegve a festőnő előtt. A XV. Kerületi Önkormányzat és a Csokonai Nonprofit Kft. utazókiállításának első helyszíne 2023-ban Szombathely volt: a Smidt Múzeumban állították ki a képzőművészeti gyűjtemény legértékesebb műtárgyegyüttesét. A mobil tárlat elindításának célja az volt, hogy minél több városba eljuthasson Madarász Viktor és Adeline festői öröksége. A projekt sikeresnek bizonyult, hiszen több mint tízezer látogató volt kíváncsi a modern térben bemutatott klasszikus tárlatra.
A szegedi Fekete házba belépve az érdeklődő úgy érezheti, mintha Madarász Viktor kelenhegyi műtermében járna vendégségben: hatalmas üvegablakok, stukkókkal díszitett falak, nagy belmagasságú terek adnak keretet a Madarász család faragott ónémet bútorainak. A további négy kiállítótérben a Madarász család, a műgyűjtés, az 1848-as forradalom és szabadságharc témája kap helyet, valamint Madarász Adeline festészete a 20. századi női identitástudat bemutatásával. Apa és lánya különleges családi kapcsolatát ismerhetjük meg egy-egy naplórészlet segítségével. Élőben hallgathatjuk meg Kossuth Ferenc kuriózumnak számító, Madarász Viktornak írt válaszlevelét. A szegedi Móra Ferenc Múzeum műtárgyai is helyet kapnak a kiállításon. A két múzeum korban és témában összeillő tárgyai harmonikus egészet képezve adják a Szegeden bemutatott Ecsettel írt történelem című időszaki kiállítás esszenciáját.
A kiállítás 2025. december 31-ig tekinthető meg.
Kis Emőke
Comments are closed.