Cserdiné Németh Angéla: mi nem engedjük el az emberek kezét
Bízik abban, hogy 2025-ben is lesz pénz fejlesztésre, és nem csak a kötelező feladatokra jut majd forrás. Erről beszélt a TiZEN5-nek Cserdiné Németh Angéla polgármester.
Elkezdődött az új önkormányzati ciklus. Mire számít a következő öt esztendőben?
Arra, hogy a mögöttem álló frakcióval – ahogy egyébként eddig is – jól tudunk majd együtt dolgozni, és a kerületieket szolgálva ellátni az önkormányzati feladatainkat. Nagyon remélem, hogy fejlesztésre is lesz pénzünk, és nem csupán a kötelező feladatainkra jut majd forrás. Nem csak napról napra szeretnénk élni, hanem előre gondolkodva tervezni. Bár egyelőre sajnos a jövő évre sem látjuk még a számokat, azt, hogy mennyiből gazdálkodhatunk, nemhogy 2029-ig. De remélem, a kormány azért nem vérezteti ki teljesen az önkormányzatokat. Nem veszik el a feladatainkat, illetve azok ellátásához kapunk támogatást az államtól. Emellett a saját forrásainkat is megfelelően akarjuk felhasználni úgy, hogy az a XV. kerületiek számára a legjobb legyen.
Júniusban a miniszterelnök állítólag kiadta az ukázt: az iparűzési adó megvágásával szűkíteni kell az önkormányzatok mozgásterét. Azt, hogy ez pontosan mit takar, nem tudni, de jót nyilván nem jelent.
Erről részleteket azóta sem tudunk. Hivatalosan vagy félhivatalosan annyit jelentettek be, hogy a ’24-es iparűzési adón felüli többletet elvonják. Ám mert egyebet nem árultak el, fogalmam sincs, hogy a valóságban ez hogyan fog alakulni. Zárójelben jegyzem meg: azt sem tudni, mi az, hogy többlet. Ennek ellenére remélem, hogy jövőre – a korábbi gyakorlatot követve – tudunk fejleszteni. Az önkormányzati bérlakásállományt biztosan, esetleg újakat is építünk. Erre lesz pénzünk, hiszen az értékesítésből befolyt összeget másra nem költhetjük. Ha a lakhatási gondokon tudunk enyhíteni, és akár csak két-három vagy öt családnak segíteni, az már jó dolog. Azért bízom abban, hogy 2025-ben is képesek leszünk fejleszteni, mert ha csak az idén folyósított iparűzési adó összegét megkapjuk, abból valahogy elboldogulunk, bár igaz, hogy minden egyre drágább.
Mi az, ami leginkább megérett a felújításra?
Elöregedtek, korszerűtlenek az önkormányzat tulajdonában álló épületek, erről többször beszéltem. Az óvodáinktól kezdve a művelődési házakig, amelyekre sajnos sokat kellene költeni. Elsősorban az elavult fűtési rendszerekre. Ha valahol például kilyukad a cső, ott a javítás nem húsz fillér. A Csokonai Rendezvényház tetőzetét szintén rendbe kellene tenni. Kultúrára költeni ugyan nem tartozik a kötelező feladataink közé, ám mi szeretnénk, ha abban az épületben ezután is lehetne előadásokat tartani. A kultúra támogatása számomra nagyon fontos. Ezek mellett például folytatni szeretnénk az úthálózat, a járdák felújítását. Rendezvénycsarnokra is szükség lenne a kerületben. A Kossuth utcai rendelőt át kellene építeni, újat felhúzni a mostani helyett. Annyi biztos, hogy nekünk minden forintot meg kell fogni, és arra költeni, amire a kerületben élők igényt tartanak.
Mára kiderült: csak az önkormányzatokra számíthatnak a helyben élők – fogalmazott az új testület megalakulásakor. Mi a legfontosabb, amit a következő években is biztosítani fognak?
Szociális segítséget az egész országban csak az önkormányzatok nyújtanak. Ezen a területen is elengedte a kormány az emberek kezét. Mi nem akarjuk elengedni. Reménykedünk, hogy az idősek csak kapnak valamennyi nyugdíjemelést, így nem szorulnak még több támogatásra. A közétkeztetés színvonala javult a kerületben, erre továbbra is költenünk kell, és a rászorulókat szintén támogatni fogjuk.
Közös munkára, tisztességes kompromisszumokra, a fejlődést garantáló döntésekre kaptak mandátumot – jelentette ki szintén az új testület alakulásakor. Bízik abban, hogy ezt a kormánypárti képviselők is így gondolják?
Nagyon remélem, hiszen mindannyian itt élünk. Jó lenne, ha pártérdekek helyett a képviselők a kerület érdekeit szolgálnák. A Mindenki a Tizenötödikért frakció tagjai ezt teszik.
Comments are closed.